فرمانده پلیس زابل: طالبان عامل گروگان‌گیری اخیر مسیر شاه‌جوی- قلات هستند

Image caption مسافران هزاره روز گذشته (۲۱ نوامبر/۳۰ عقرب) در این محل به گروگان گرفته شدند

ژنرال میرویس نورزی، فرمانده پلیس ولایت زابل، در جنوب افغانستان اعلام کرد که گروه طالبان ۸ مسافر هزاره را دیروز (۲۱ نوامبر/۳۰ عقرب) در این ولایت به گروگان گرفته‌ است.

او به بی‌بی‌سی گفت که بعد از تحقیقات پلیس مشخص شده که ملاتقوی، یکی از فرماندهان گروه طالبان، در این ولایت اکنون گروگانها را در اختیار دارند.

به گفته آقای نورزی این گروگان‌گیری در مسیر راه شاه‌جوی- قلات انجام شده‌ است.

آقای نورزی گفت که فرمانده گروه طالبان مدعی شده که مردم ولسوالی جاغوری که ساکنان آن مردم هزاره هستند، رمه گوسفندان گروه طالبان را ربوده‌اند. این فرمانده طالبان گفته تا زمانیکه مردم جاغوری رمه آنها را رها نکند این گروگانها نیز رها نمی‌شوند.

دیروز مقامات محلی ولایت زابل به بی‌بی‌سی گفته بود که دستکم ۲۰ نفر از مردم هزاره را افراد مسلح در منطقه ناورک ولسوالی شاه جوی گروگان گرفته است.

محمدجواد وزیر، ولسوالی شاه جوی، نیز بعدا به بی‌بی‌سی گفت که افراد مسلح ۱۷ نفر از قوم هزاره را از اتوبوس پیاده و بعد ۹ نفر آنان را آزاد کردند.

قاری یوسف احمدی، از سخنگویان گروه طالبان نیز به بی‌بی‌سی گفته که درباره این گروگان‌گیری تحقیق می‌کنند که چه کسانی عامل آن است.

در ده ماه گذشته هشت مورد گروگان‌گیری در ولایت غزنی و زابل در جنوب افغانستان ثبت شده‌است. ۸۳ نفر به گروگان گرفته شده‎اند و از این جمله ۲۲ نفر کشته شده و از سرنوشت ۵ نفر اطلاعی در دست نیست و بقیه نیز رها شده‌اند.

ربودن ۳۱ مسافر هزاره که از ولایت هرات به سمت کابل در حرکت بودند در چهارم ماه حوت ( اسفند) سال گذشته در ولسوالی شاه جوی بزرگترین و آغاز روند گروگان‌گیری در ولایت غزنی و زابل بود.

از این تعداد ۱۹ نفر آنان در تاریخ ۲۱ ثور (اردیبهشت) توسط ربایندگان آزاد و سرنوشت ۱۲ نفر دیگر نامشخص ماند. ۵ نفر آنان بعدا رها و ۷ نفر دیگر به گفته منابع محلی کشته شده‌اند.

روز ۱۷ عقرب مقامات محلی اعلام کردند که افراد وابسته به داعش هفت گروگان به شمول دو زن، یک دختر ۹ ساله و ۴ مرد را سر بریدند. مرگ آنان با اعتراض گسترده و تظاهرات بی‌سابقه در کابل همراه شد. به گفته منابع محلی این افراد حدود یک ماه و نیم قبل در ولسوالی گیلان ولایت زابل ربوده شده بودند.