عبدالله: حزب التحریر گروه تروریستی است که به آن توجه کافی نشده

Image caption آقای عبدالله گفت که حزب التحریر مردم را به فعالیت های تروریستی تشویق می کند

عبدالله عبدالله رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان گفته که حزب‌التحریر در این کشور به عنوان شاخه غیرنظامی گروه‌های تروریستی به صورت گسترده فعالیت می‌کند.

آقای عبدالله در آغاز نشست امروز (۲ قوس/آذر) شورای وزیران گفت: "در حقیقت این حزب شاخه غیرنظامی احزاب تروریستی است که نسل جوان و مردم را به رفتن به طرف فعالیت‌های تروریستی تشویق می‌کند. این فعالیت‌ها به صورت وسیع صورت گرفته است".

رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افزود: " [این گروه] از نظر ارگان‌های امنیتی بدور نبوده اما تا حال توجهی که باید در مورد منع فعالیت‌های این حزب یا تحت عنوان این حزب می‌شد [نشده]، کار و اقدامی [برای منع آن هم] صورت نگرفته است."

او تاکید کرد که حزب‌التحریر یک حزب سیاسی نیست، بلکه سازمانی مربوط به سازمان‌های تروریستی است، اما با "سوء استفاده" از آزادی و دموکراسی در افغانستان، در راستای اهداف تروریستی و ناامنی فعالیت می‌کند.

آقای عبدالله افزود که این حزب "فعالیت‌های زیادی دارد در محیط آکادمیک، در اجتماع و در بین جوانان"، اما توضیح نداد که حکومت چه اقدام مشخصی را در قبال این گروه روی دست می‌گیرد.

او گفت که این موضوع در جلسه امروز شورای وزیران مورد بحث بیشتر قرار می‌گیرد که معمولاً این بخش از جلسه با حضور خبرنگاران برگزار نمی‌شود.

Image caption حزب التحریر تشکیل خلافت اسلامی را هدف خود می داند

حزب‎التحریر سازمانی است که تشکیل خلافت در سراسر جهان اسلام را هدف خود و هر یک از کشورهای اسلامی را ولایتی از این خلافت با مرکزیت سرزمین‌های عربی می‌داند.

این حزب را شیخ تقی‌الدین، روحانی فلسطینی در ۱۹۵۳ تاسیس کرد و حالا اعضای آن مدعی هستند که در ۴۵ کشور فعالیت دارند.

شاخه افغانستان حزب‌التحریر دو سال پس از فروپاشی رژیم طالبان، فعالیت‌های خود را به صورت غیرقانونی در سال ۲۰۰۳ آغاز کرد و عمدتاً در میان دانشگاهیان و فرهنگیان به تبلیغ و عضوگیری پرداخت.

یک عضو این گروه در ۲۳ مه سال ۲۰۱۱ به بخش افغانستان بی‌بی‌سی گفته بود که این سازمان در این کشور به صورت گسترده‌ای فعالیت و در بیشتر ولایات عضو دارد.

سیف‌الله مستنیر گفته بود که این سازمان در افغانستان طرف‌داران زیادی دارد و از اعضای کابینه گرفته تا افراد عادی نظریات این گروه را تایید می‌کنند اما شرایط ایجاب نمی‌کند که آنها نظر خود را آشکارا بیان کنند.