مخالفت ریاست جمهوری افغانستان با شبه‌‌نظامی سازی

Image caption دولت افغانستان برای اجرای برنامه خلع سلاح عمومی صدها میلیون دلار تاکنون هزینه کرده است

ریاست جمهوری افغانستان مخالفت شدید خود را با مسلح ساختن شبه نظامیان در این کشور اعلام‌ کرد.

در خبرنامه دفتر ریاست جمهوری که امروز، دوشنبه ۲ قوس(آذر) نشر شد، آمده که دولت افغانستان به این دلیل از حمایت شبه نظامیان خودداری می‌کند که مردم افغانستان با آن مخالفت دارند.

ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرده که تجارب تلخ گذشته نشان داده که نیروهای شبه نظامی در افزایش ناامنی، ایجاد فضای آزار و اذیت شهروندان و تضعیف حاکمیت قانون نقش داشته و در بلند مدت نیز شبه‌نظامیان باعث ناامنی‌های بیشتر می‌شود.

دفتر ریاست جمهوری افزوده که نیروهای امنیتی افغانستان بخاطر مبارزه با گروه‌های تروریستی همواره تلاش کرده اند و اخیرا در چند ولسوالی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان که تهدید گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بروز کرده بود، چندین عملیات انجام داده‌اند.

براساس این خبرنامه نیروهای ارتش، پلیس و امنیت ملی افغانستان در چندین عملیات موفقانه، رهبران و شماری زیادی از افراد داعش را کشته‌اند. ریاست جمهوری تاکید کرده که تا زمان محو کامل داعش عملیات نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌یابد.

ریاست جمهوری افغانستان از فرماندهان سابق شبه نظامی که خواستار تقویت شبه نظامیان هستند، خواسته که افراد وابسته به خود را تشویق کنند تا به صفوف نیروهای امنیتی افغان بپیوندند.

با افزایش ناامنی در تعداد از ولایت‌های افغانستان شماری از مردم و فرماندهان سابق جهادی خواستار تشکیل نیروهای شبه‌‎نظامی برای مقابله با گروه طالبان و داعش در سراسر این کشور شده‌اند.

امروز نیز ظاهر قدیر، معاون اول مجلس نمایندگان افغانستان در جلسه علنی مدعی شد که حدود سه ماه پیش به ولایت ننگرهار رفته تا با گروه داعش مبارزه کند.

به گفته او تمام دوستانش در خط مقدم جنگ با داعش قرار دارند و از طرف حکومت هیچ کمکی را دریافت نکرده و تمام امکانات را خودش و دوستانش فراهم کرده‌اند.

در روزهای گذشته رسانه‌های اجتماعی تصاویر را از معاون اول مجلس نمایندگان منتشر کرد که در میان انبوهی از اسلحه در منزلش دیده می‌شود.

حق نشر عکس social media
Image caption این تصویر ظاهر قدیر، معاون اول مجلس نمایندگان افغانستان این روزها در شبکه‌های اجتماعی دست بدست می‌شود