فرامرز تمنا: زنان از گلیم معرفت تا اقلیم معیشت

فرامرز تمنا، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت امور خارجه افغانستان و استاد دانشگاه در کابل، می‌گوید مادر بودن و عواطف مادری لزوما امری غریزی و ذاتی نیست و برساخته مردسالارانه از نظم اجتماعی متعارف است.

____________________________________________________________________

حق نشر عکس f

با آنکه از مطالعه کنندگان پایدار پژوهش‌های زن‌محور هستم و بعضا به تفاوت‌های اندک "خَلقی" و "خُلقی" بین زن و مرد قایلم، باز هم تصور اینکه اگر مرد نمی‌بودم و به عنوان یک زن، شرایط دستیابی به جایگاه علمی- سیاسی فعلی خویش را به ارزیابی و داوری می نشستم، تا سه ماه قبل برایم بسیار دشوارتر از امروز بود.

اما حالا داستان زندگی‎ام روایتی دگرگونه یافته است. دلیلی واضح در پی این دگرگون‏گی ژرف نهفته است: چند ماهی است که به دلایلی، فرزند خردسالم سیاوش با من زندگی می‎کند.

در ابتدا نگهداری طولانی‌مدت از کودکی که کمی بیشتر از یک و نیم سال عمر دارد، آنهم در غیاب مادرش در نظرم بسیار سخت می‌نمود. اما گذراندن زمان بیشتر با او، ورود به دنیای کودکانه و مملو از نشاط او و مداقه در رفتارها، خواسته‎ها و واکنش‎هایش، روابط عاطفی و پیوند روحی که از گذشته‎ها نیز با فرزندم داشتم را، روز‌به‌روز ژرفای بیشتری بخشید.

دیدگاه‌‌های دیگر را در این صفحه ببینید

حالا که به او و خودم، پیوندها و کنش‎ها و واکنش‎هایمان و حتی نگاه‌هایمان به همدیگر می‎اندیشم، می‎بینم که این فضای عاطفی که می‎توان عشق بی‌همتای پدر و پسر هم نامیدش، کم‌کم دارد من را به این باور می‎رساند که مادر بودن و عواطف مادری (به جز امور مرتبط به زایمان و شیردهی) لزوما امری غریزی، ذاتی و از پیش تعیین شده نیست، بلکه یک برساخته مردسالارانه از نظم اجتماعی متعارف است؛ این تقسیم مصنوعی وظایف، راهی بوده برای زندانی ساختن زنان در خانه و فروکاستن توانمندی‎هایشان به زادن صرف و پرورش فرزندان و سایر مسایلی که ریشه در نگاه مردباورانه‎ انباشتی در فرهنگ و تاریخ ما دارد.

این نگاه مردسالارانه و قرائت‎ها و برداشت‎های مذکر از فقه و تفسیر و احکام دین، و به تبع آن قانون، و مردانه‎سازی فضای زیستی- فرهنگی و اداری تنها تعیین‌کننده مرز بین پدر بودن و مادر بودن نیست؛ بلکه این مرزبندی‌های عامدانه برای در "کجا" قرار گرفتن این مرد و این زن هم کارآیی داشته است.

کمتر و بیشتر، در تعداد زیادی از کشورها، حتی در نمونه‎های پیشرفته، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم موضوع جنسیت از رویه‌های برجسته در پشت پرده تصمیم‎گیری‎هاست، چه در تبعیض مثبت و چه منفی. بویژه این خود و دگرسازی‌های جنسیت-بنیاد در کشورهای جهان سوم از جمله کشورم افغانستان، باعث آن شده که نسبت به زنان، مردان بیشتری بتوانند بر کشتی قدرت و سیاست سوار و در آن پارو بزنند.

در یک زمینه زن‎باورانه، ما در افغانستان نسبتا با یک فضای اجتماعی متصلب، فرهنگ اداری مردسالارانه، ساختارهای تعامل اجتماعی از خانواده گرفته تا دانشگاه "زن ستیز" و به صورت کل جامعه‎ "مردباور" مواجه هستیم که این عوامل در کنار نظم خانوادگی پدرسالارانه، باعث شده بستر و فرصت تبارز اجتماعی برای زنان کمتر از مردان باشد.

در کنار همه اینها من بحث دیگری را نیز به اجمال می‎گشایم، و آن بحث اهمیت مهارت و درایت زنان در احراز مقام‌های بالا و نیمه‌بالای دولتی و سیاسی است.

شاید اگر این عامل را با سایر عوامل بومی و فرهنگی قیاس و ارزشگذاری‎اش کنیم، در سیر تکوین جایگاه زنان، وزن این متغیر بسیار بالاتر از سایرین باشد. حداقل در نظام‌های مردم‎سالار که افغانستان هم از نوع "جوان" آنهاست، مهارت و دانایی بانوان تنها پادزهری است که زهر مردسالاری‎های قرون وسطایی را دفع می‎کند.

از این رو برغم همه مشکلات ساختاری و فرهنگی که در جامعه افغانی وجود دارد، باور من این است که اگر یک زن درایت و دانایی کافی داشته باشد، می‎تواند بر مسند قدرت و سیاست تکیه زند. حتی اگر یک زن همین قدر از دانایی که من اندکش را دارم می‎داشت، می‎توانست در جایگاهی که من امروز هستم و حتی فراتر از آن قرار بگیرد و سرنوشت نوتر و روشن‎تری را برای مردم خویش رقم زند.

______________________________________________________________________________

بی‌بی‌سی فارسی مانند سالهای گذشته، امسال هم صفحه ویژه‌ای درباره زنان دارد با عنوان ۱۰۰ زن. به همین مناسبت از زنان موفق جامعه خواسته‌ایم که مطلبی برای‌مان بنویسند با این موضوع که اگر زن نبودند چه مشکلاتی پیش رو نداشتند. در مقابل از مردان موفق جامعه هم می‌پرسیم که اگر مرد نبودند و زن بودند، آیا به جایگاهی که اکنون دارند، می رسیدند؟ از نویسندگان می‌خواهیم که یادداشتی بنویسند و خودشان را در جایگاه همکاران و همتایان زن‌ بگذراند و راهی که طی کرده‌اند و تا به این جا رسیده‌اند را یک بار از نگاه یک زن ببیند. آیا اگر زن بودند به موقعیت پائین‌تر و یا حتی بالاتری دست پیدا می‌کردند و یا بخاطر مرد بودن‌شان بوده که به این جایگاه رسیده‌اند؟ موانع قانونی، عرفی و شرعی که در حرفه‌شان برای زنان وجود دارد، اما برای آنها مشکلی ایجاد نکرده چه بوده است؟