'داعش زیارت‌ها و قبرها را در شرق افغانستان تخریب می‌کند'

Image caption ولسوالی‌اچین از نخستین مناطقی در افغانستان است که فعالیت نیروهای وابسته به داعش در آنجا گزارش شده است.

مقام‌های محلی و ساکنان ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در شرق افغانستان تایید کردند که افراد وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) تخریب زیارت‌ها و قبرستان‌های محل را آغاز کرده‌‌اند.

حاجی غالب، ولسوالی اچین روز سه‌شنبه ۳ قوس (آذر) به بی‌بی‌سی گفت که افراد گروه داعش با کارگذاری بمب، این زیارت‌ها را منفجر کرده‌اند.

او مدعی شد که تمام این زیارت‌گا‌ه‌ها از قدمت تاریخی برخوردار بودند و یکی از آنها (زیارت "دیوانه بابا") هزار سال قدمت داشته است. به گفته آقای غالب ده‌ها زیارت‌گاه‌ در این منطقه تخریب‌ شده است.

یکی از باشندگان محل نیز که خواست نامی از او برده نشود به بی‌بی‌سی گفت که اغلب زیارت‌گاه‌های مشهور به وسیله افراد گروه داعش منفجر شده‌اند.

او گفت که قبر بستگانش از جمله برادر، پدر و مادرش نیز توسط افراد داعش ویران شده‌ است.

به گفته این ساکن محل نیروهای داعش پیشتر به مردم دستور داده بودند که پرچم‌ها را از سر قبرها بردارند.

یک سخنگوی گروه داعش در افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است مراجعه مردم برای عبادت و برآورده شدن خواسته‌ها به زیارت‌گاه‌ها مغایر احکام اسلامی است و افراد داعش به همین دلیل آنها را تخریب می‌کنند.

در رسانه‌های اجتماعی نیز تصاویری نشر شده که مردانی که پرچم داعش را با خود دارند، در حال تخریب قبرها هستند.

ولسوالی‌های اچین و کوت در ولایت ننگرهار از نخستین مناطقی در افغانستان هستند که فعالیت نیروهای وابسته به داعش در آنجا گزارش شده است.

در این مناطق قبلا افراد گروه طالبان فعال بودند، اما با ظهور گروه داعش، برخی از جنگجویان تغییر موضع داده و به داعش پیوستند.