۱۹۰ زن در شش ماه نخست سال در افغانستان کشته شدند

Image caption قدریه یزدان پرست عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که ۱۹۰ مورد قتل زنان در این کمیسیون مستند شده

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش هفت درصدی خشونت با زنان در افغانستان خبر داد.

این کمیسیون گزارش شش ماهه نخست سال ۱۳۹۴ را از موارد خشونت با زنان که در این نهاد ثبت شده، امروز چهارم قوس/آذر در روز جهانی محو خشونت علیه زنان منتشر کرد.

به اساس این گزارش ۲۵۷۹ مورد خشونت در این مدت ثبت شده که اکثریت آن خشونت لفظی و روانی، فیزیکی، اقتصادی و جنسی است.

این آمار نسبت به سال گذشته هفت درصد افزایش یافته است.

قدریه یزدان‌پرست عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که افزون بر این آمار ثبت شده، ۱۹۰ مورد قتل زنان نیز در این کمیسیون مستند شده است.

به گفته وی، تنها ۵۹ نفر از عاملین این قتل‌ها بازداشت شده اند و ۱۳۹ نفر دیگرشان فراری هستند و قضایای آنها مورد پیگرد قضایی قرار نگرفته است.

در گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر آمده که ۱۰۱ مورد قتل‌های صورت گرفته، 'قتل‌های ناموسی' بوده اند که در نوع خود قتل عمد هستند و با توجیهات حیثیتی _ناموسی به وقوع پیوسته است.

در گزارش آمده که ۸۹ مورد دیگر قتل ها، هدفمند بوده و از سوی مخالفان مسلح دولت با انگیزه سیاسی و یا به قصد ضرر رساندن به طرف مقابل صورت گرفته است.

این آمار در حالی نشر می‌شود که در شش ماه نخست سال گذشته، تنها ۸۱ مورد قتل زنان در کمیسیون حقوق بشر افغانستان ثبت شده است.

خانم‌یزدان پرست، نگاه تحقیرآمیز به زنان در افغانستان، فرهنگ معافیت از مجازات برای عاملین خشونت با زنان، بی توجهی دولت و ناآگاهی از ارزش های دینی را مهمترین دلایل افزایش خشونت علیه زنان در افغانستان می‌داند.

او تاکید می‌کند که آنها خواهان تامین ظرفیت‌های سالم در سیستم عدلی و قضایی افغانستان، ایجاد فرصت‌های کاری برای زنان، مبارزه باسنت‌ها و رسوم و تصویب و تطبیق قانون منع خشونت علیه زنان هستند.

امروز مراسمی دیگر از سوی وزارت امور زنان افغانستان برای بزرگداشت از روز جهانی محو خشونت با زنان نیز برگزار شده بود.

رولا غنی بانوی اول افغانستان در این نشست گفت که بحث خشونت علیه زنان در این کشور در حالی مطرح است که جنگ در افغانستان جریان دارد و تاثیرات آن تمام جامعه را به سوی خشونت سوق می‌دهد.

او افزود که زنان نسل‌های بشریت را تربیت می‌کنند بنابراین زندگی آنها و آرامش روحی و روانی آنها اصل مهمی است.

خانم غنی به آموزه‌های دین اسلام اشاره کرد و از افغانها خواست بر اساس این ارزش‌ها ریشه‌های خشونت را از جامعه برچینند.

___________________________________________________________________

خشونت‌های ثبت شده در کمیسیون حقوق بشر افغانستان

۵۵۰ مورد خشونت اقتصادی

۱۸۳ مورد خشونت جنسی مشمول ۷۵ مورد تجاوز جنسی

۹۰۰ مورد خشونت لفظی و روانی

۷۳۱ مورد خشونت فیزیکی

۲۱۵ مورد سایر خشونت ها