دست‌کم ۲۰ شورشی در حملات هواپیماهای بی‌سرنشین در جنوب‌شرق افغانستان کشته شدند

حق نشر عکس d

مقامات امنیتی در جنوب‌شرق افغانستان می‌گویند که در حملات هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی در ولایت خوست دست‌کم ۲۰ مخالفان مسلح دولت این کشور کشته شده‌اند.

بصیر اخپلواک، فرمانده پلیس مرزی در زون جنوب‌شرق افغانستان می‌گوید که این حملات روز گذشته در منطقه‌ای به نام "گگی" مشهور به شیندند رخ داده است.

به گفته او این منطقه کوهستانی است و از چندی پیش مخالفان مسلح در آنجا مراکزی ایجاد کرده و بارها به پاسگاه‌های نظامی نیروهای افغان حمله کرده‌اند.

آقای اخپلواک می‌گوید روز گذشته حدود پنج بمباران هوایی در این منطقه صورت گرفت که در نتیجه آن بیست تا سی مخالف مسلح کشته شده‌اند.

او افزود که این ساحه در منطقه صفر مرزی قرار دارد و آنها هنوز اطلاعات دقیقی از هویت این افراد که طالبان پاکستانی هستند یا افغان، در دست ندارند.

به گفته آقای اخپلواک اطلاعات اولیه حاکی از آن است که دو فرمانده گروه طالبان به نام‌های کوچی و دکتر خان در این حملات کشته شدند.

مقامات افغان در حالی از این حملات هوایی خبر می‌دهند که روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات استخباراتی پاکستان نوشته است که خان سعید سجنا یکی از فرماندهان مشهور طالبان پاکستانی روز گذشته در حملات هوایی در شرق افغانستان کشته شده است.

تعدادی از رسانه‌های پاکستان نیز خبر کشته شدن خان سعید سجنا را منتشر کرده‌اند.

خان سعید مشهور به سجنا بلافاصله پس از کشته شدن حکیم الله محسود، رهبر پیشین تحریک طالبان پاکستان به رهبری این گروه برگزیده شد اما اندکی بعد شماری از اعضای ارشد طالبان پاکستانی با او به مخالفت برخاستند و ملا فضل الله را به عنوان رهبر انتخاب کردند. خان سعید به دنبال این اختلاف‌ها از گروه طالبان جدا شد و گروه خود را ایجاد کرد.

در آن زمان به نقل از او گفته شده بود که گروه تحت امرش به اهداف پاکستانی حمله نخواهند کرد بلکه هدف آنها جنگ با نیروهای خارجی حاضر در افغانستان خواهد بود.

با این حال سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته که به دلیل در اختیار نداشتن شواهد قابل اتکا، نمی‌تواند خبر کشته شدن خان سعید را در این حملات تایید کند.

خوست، یکی از ولایت‌های نسبتا ناامن در جنوب‌شرق افغانستان است که گروه طالبان و شبکه حقانی در آن نفوذ گسترده‌ای دارند. این ولایت با مناطق قبایلی پاکستان هم مرز است.