فهرست دارایی عبدالله عبدالله اعلام شد

حق نشر عکس CEO
Image caption کاربران شبکه‌های اجتماعی همواره از 'شیک‌پوشی' آقای عبدالله انتقاد کرده‌اند

اداره عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان فهرستی از دارایی‌های عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی دولت وحدت ملی افغانستان را نشر کرده و از مردم خواسته که اگر او دارایی دارد که ثبت نشده، به این نهاد اطلاع دهند.

این اطلاعات در روزنامه دولتی انیس امروز، ۷ قوس (آذر)، منتشر شده و براساس اعلام این روزنامه قرار است که دارایی‌های تمام مقامات ارشد دولت وحدت ملی نشر شود.

براساس این اطلاعات، آقای عبدالله متولد سال ۱۹۶۰ میلادی است و مدرک کارشناسی پزشکی دارد.

او از سال ۱۳۸۱ تاکنون به عنوان وزیر خارجه، دبیرکل بنیاد احمدشاه مسعود، رهبر اپوزیسیون دولت و رئیس اجرائی دولت وحدت ملی کار کرده‌ است.

همسر و چهار فرزند آقای عبدالله در هند زندگی می‌کنند. هزینه آموزش سالانه هر کدام از فرزندان او در هند ۳۰ هزار روپیه (حدود ۴۶۰ دلار) تا ۳۵ هزار روپیه هندی (حدود ۵۳۰ دلار) است.

Image caption آقای عبدالله در انتخابات گذشته رقیب جدی آقای غنی بود که با امضاء موافقت نامه دولت وحدت ملی هر دو قدرت را تقسیم کردند

بر اساس فهرست اداره عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان، اعضای خانواده عبدالله عبدالله ماهیانه ۱۰۰ هزار روپیه هندی ( حدود ۱۵۰۰ دلار) کرایه خانه می‌دهند. مصرف خانواده اش نیز ماهانه ۶۰ هزار روپیه ( حدود ۹۳۰ دلار) است و ۸ هزار روپیه نیز ماهانه بابت آب و برق می پردازد.

آقای عبدالله میزان دارایی‌های منقول خود را ۱۰ میلیون افغانی ( بیشتر از ۱۵۳ هزار دلار) ذکر کرده‌ است.

او گفته است که در شماره حساب بانکی‌اش در بانک الفلاح شعبه کابل هفت هزار دلار دیگر دارد.

آقای عبدالله درباره اینکه چه مقدار زیورآلات دارد، نوشته که یکی از قاب‌های ساعتش ۴۵۰ هزار افغانی ( حدود ۶۷۰۰ دلار) قیمت دارد و قاب دیگرش نیز ۴۳۰ هزار افغانی ( حدود ۶۴۰۰ دلار) ارزش دارد که هر دو را تحفه گرفته است.

او گفته که خانمش نیز یک ست طلا دارد که ارزش آن ۵۰۰ هزار افغانی (حدود ۷۴۰۰ دلار) است.

آقای عبدالله گفته که دارای سه عراده خودرو است که یکی را به ۱۰۰ هزار دلار خریده، دومی را به ۲۰ هزار دلار که قیمت این دو تا به ترتیب اکنون به ۶۰ هزار و ۸ هزار دلار کاهش یافته است.

او نوشته است که همسرش در هند نیز یک دستگاه خودرو دارد که به ارزش ۱.۳ میلیون روپیه هندی خریده شده و اکنون قیمت آن به ۸۰۰ هزار روپیه کاهش یافته است.

آقای عبدالله نوشته که یک خانه در کارته پروان کابل و یک جریب زمین در ولسوالی پغمان در غرب کابل دارد که هر دو به نام خانمش فخریه است. او خود نیز یک قطعه باغ در پغمان کابل دارد و صاحب یک مهمانخانه در ولایت پنجشیر در شمال کابل است.

عبدالله عبدالله گفته است که املاک موروثی و غیر موروثی مشترک و همچنین دام ندارد.

به گفته آقای عبدالله او درآمد دیگری به جز ۲۹۸ هزار افغانی حقوق ماهانه و ۱۰۰ هزار افغانی مصرف ماهانه که از دولت می‌گیرد، ندارد.