روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۷ قوس

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی هفته گذشته به قندوز رفت

بیشتر روزنامه‌های امروز در سرمقاله و مطالب تحلیلی خود به تصمیم اخیر اشرف غنی که همه مقام‌های درجه اول ریاست امنیت ملی این ولایت را برکنار و به دادستانی معرفی کرد، پرداخته‌اند.

روزنامه ۸صبح نوشته که اقدام رئیس‌جمهور مبنی بر کناری این افراد درخور ستایش است. هرچند در سفر اول رئیس‌جمهور به شهر قندوز، به برخی از این افراد نشان افتخار داد، اما با برکناری مقام‌های سهل‌انگار، بی‌پروا، جبون و ترسو از صفوف نیروهای امنیتی به پاسخگو شدن بیشتر نیروهای امنیتی کشور کمک می‌کند.

نویسنده افزوده که خبر خوش دیگر این است که برخی از بلندپایگان نظامی برکنارشده که در سقوط قندوز مقصر دانسته می‌شوند، به دادگاه معرفی خواهند شد. اگر بلندپایگان نظامی سهل‌انگار واقعا محاکمه شوند، اولین دادگاه نظامی در طول چهارده سال گذشته خواهد بود.

سرمقاله نویس ۸صبح افزوده که باید فساد و خویش‌خوری در سمت‌های عالی‌رتبه ‌وزارت دفاع متوقف شود. نباید بیشتر امتیازات در اختیار پسران ژنرال‌ها باشد. مشروعیت کارکردی حکومت باید روز به روز در ذهن و دماغ سربازان و افسرانی که برای دفاع از نظام خون‌شان را در کف دست‌شان می‌گذارند، تقویت شود.

نویسنده افزوده که رئیس‌جمهور باید به موارد دیگری که در گزارش هیات حقیقت‌یاب قندوز آمده نیز بپردازد. مثلا در این گزارش از روش تصمیم‌گیری در شورای امنیت ملی و نحوه رسید‌گی به گزارش‌های نظامی در آن شورا، انتقاد شده‌ است. رئیس‌جمهور باید این مساله را جدی بگیرد و به اصلاحات مورد نیاز اقدام کند.

در سرمقاله روزنامه افغانستان نیز آمده که یکی از دلایل پیشروی دشمنان در شش ماه امسال عدم بررسی دقیق مشکلات، نارسایی‌ها و کمبودهای مناطق، ولسوالی‌ها و ولایت‌ها از سوی حکومت بود.

نویسنده افزوده که یک ولسوالی به صورت ناگهانی و بدون مقاومت جدی از سوی نیروهای امنیتی، سقوط می‌کرد. شماری از نیروهای امنیتی به طور فجیع به قتل می‌رسیدند و شماری نیز اسیر می‌شدند. حکومت نیروهای کمکی اعزام می‌کرد و با پس گیری آن مناطق همه چیز خاتمه یافته تلقی می‌شد.

حق نشر عکس 8am
Image caption عکس و تیتر اول روزنامه هشت صبح

به نظر نویسنده در قندوز نیز چنین اتفاق افتاد، نیروهای دشمن از ماهها به این طرف در اطراف شهر جابجا می‌شوند و در روزهای عید فطر شمار زیادی از این نیروها وارد شهر می‌شوند. بعد با یک حمله غافلگیرانه در مدت چند ساعت یک ولایت را با تمام امکانات، تسلیحات و تجهیزاتش در اختیار می‌گیرند.

نویسنده با اشاره به تصمیم اخیر رئیس جمهور غنی، نوشته که به نظر می‌رسد آقای غنی با تصمیم عجولانه و بزرگ خواسته است، تا ریشه‌های بحران را در پایتخت و در درون ارگ کتمان کرده و توجه را از کابل به سوی قندوز سوق دهد؛ ورنه این راه حل‌ها با چالش‌های موجود در قندوز انطباق و سازگاری ندارد.

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته که آن‌چه از ظاهر امر برمی‌آید، این است که رئیس جمهور با سفر به قندوز و اقدام کوچک در این راستا، خواسته است پرونده این واقعه را مختومه اعلام کند.

به نظر نویسنده در واقع آقای غنی با این کار از یک طرف خواسته تا اندکی از فشار افکار عمومی بکاهد و از سوی دیگر خود را از مواجهه با بسیاری از عناصر قدرتمند در حلقات تصمیم‌گیری حکومت که به نحوی در قضیه سقوط قندوز متهم هستند، برهاند. در این سفر، رئیس جمهوری پیام خاصی برای مردم قندوز نداشت.

سرمقاله نویس افزوده که انتظار فوری و جدی مردم این بود که عناصر اصلی متهم در این پرونده مورد بازخواست قرار گیرند، اما رئیس جمهوری افکار عمومی را به سوی دیگر کشاند. وعده‌ تطبیق طرح جامع شهری قندوز را داد، از ایجاد سه ولسوالی جدید در قندوز خبر داد و فرقه (یگان) جدیدی را منظور نمود. این‌ها چیزهایی نبودند که مردم قندوز به دنبال واقعه‌ای المناک این شهر، انتظار آن را داشتند.

سرمقاله نویس روزنامه جامعه باز نوشته که اقدامات رئیس‌جمهوری در قندوز پنهان‌کردن سرچشمه آلوده است. چکیده گزارش هیات حقیقت‌یاب به روشنی نشان می‌دهد که راهکار مدیریت و گردش اطلاعات، روش تصمیم‌گیری و استراتیژی اقدام در شورای امنیت ملی یکی از عوامل کلیدی در کندکاری، سهل‌انگاری، عدم وضاحت فرماندهی ارتش و در نهایت برهم‌خوردن فضای هماهنگی در سطوح مختلف اداره و سوق‌دادن ارتش است.

نویسنده افزوده که بخشی از این گزارش به روشنی می‌گوید که از همان ابتدای حمله طالبان بر شهر قندوز، مهره‌ای در شورای امنیت ملی سعی داشته‌ تا حقایق را پنهان کند و دسیسه خارجی را به‌عنوان عامل اصلی حمله برجسته سازد.

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی در این سفر همه مقام‌های درجه اول ریاست امنیت ملی این ولایت را برکنار و به دادستانی معرفی کرد

نویسنده افزوده که به نظر می‌رسد رئیس‌جمهوری با این اقدامات عجیب و غریب خود انگشت اتهامی که متوجه خود او و شورای امنیت ملی بود را به جانب دیگر معطوف می‌کند و چهره مساله را مخدوش می‌سازد. با چنین اقدامات، بنیاد مساله از میان نمی‌رود.

روزنامه دولتی انیس نوشته که گزارش حقیقت‌یاب پای رئیس جمهوری افغانستان را به قندوز کشاند. در ۱۳ سال گذشته کمیسیون‌های زیادی برای بررسی حوادث و مشکلات کشور گماشته شدند ولی نتایج آن هیج گاهی با مردم شریک ساخته نشد.

نویسنده افزود که حکومت وحدت ملی افغانستان با رویکرد متفاوت می‌خواهد که تمامی حوادث و ناهنجاریهای ناشی از این ضعف و کم کاری مسئولان دولتی را آشکار و به صورت جدی پیگیری و یافته‌های آنرا با مردم شریک سازد تا اعتماد مردم نسبت به کار این کمیسیونها اعاده شود.

روزنامه دولتی اصلاح نیز با اشاره به تصمیم آقای غنی درباره قندوز نوشته که اساس یک دولت قوی را مجازات و مکافات تشکیل می‌دهد. کوتاهی برخی از اشخاص و افراد بود که دشمن به راحتی به قندوز رخنه کرده و برای مدتی کوتاهی کنترل این شهر را بدست گرفت.

سرمقاله نویس افزوده که رئیس جمهور غنی این بار کار را از تجدید نظر در تمام ساختارهای انسانی نهاد دولتداری محلی آغاز کرد. این به معنی این است که رئیس جمهور می‌خواهد اشخاصی را به صحنه آورد که هم توانایی و هم انگیزه خدمت به شهروندان را داشته باشند.