روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۹ قوس

حق نشر عکس GETTY
Image caption اداره عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان فهرست دارایی‌های رئیس جمهوری و رئیس اجرایی این کشور را منتشر کرده است

اداره عالی مبارزه با فساد اداری فهرست دارایی‌های محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان، را نشر و اعلام‌ کرد.

آقای غنی و رولا غنی، همسر او، ۳۲۰ میلیون افغانی (حدود ۴.۷ میلیون دلار) دارایی منقول دارند که از فروش جایداد (اموال) اجدادیشان در لبنان و آمریکا بدست آورده‌اند.

اعلام دارایی‌های رئیس جمهوری و رئیس اجرایی افغانستان از سوی اداره عالی مبارزه با فساد اداری و معرفی شدن نامزدان عضویت در کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی مهمترین عنوان مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۹ قوس/آذر کابل است.

کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که قرار است امروز شش عضو کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی به مجلس نمایندگان معرفی شوند. این کمیسیون وظیفه دارد ابهام‌های مربوط به متن قانون اساسی را به نهاد‌های حکومتی روشن بسازد.

۸‌صبح نوشته که در زمان حاکمیت آقای کرزی هم این کمیسیون فعال بود، اما در موارد زیادی به دستورات حکومت و شخص آقای کرزی تمکین می‌کرد. در مواردی هم نظر مشورتی این کمیسیون را هیچ مرجعی قبول نمی‌کرد و در مواردی هم‌چنان مبهم سخن می‌گفت که کسی نمی‌دانست منظور حقوق‌دانان چیست.

۸‌صبح افزوده که اعضای جدید کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، در صورتی که از پارلمان رای بیاورند، باید در قدم اول برای این کمیسیون اعتبار و ابهت ایجاد کنند.

"میلیونرهای حکومت وحدت ملی"

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که اداره عالی مبارزه علیه فساد اداری فهرست دارایی‌های اشرف غنی و عبدالله را منتشر کرد اما ارائه ارقام دارایی‌های منقول و غیر منقول آنها مورد استقبال مردم قرار نگرفت.

اطلاعات روز نوشته که بر اساس آمار ارائه شده از جانب اداره مبارزه علیه فساد اداری، دارایی‌های سران حکومت وحدت ملی به ده‌ها میلیون افغانی می‌رسد و این ثروت که شامل دارایی‌های منقول و غیر منقول است، با توجه به فقر فراگیر در افغانستان قابل ملاحظه است.

اطلاعات روز افزوده که واکنش‌های مردم پس از نشر دارایی‌های غنی و عبدالله ناشی از تجربه‌های ناکام و گذشته تلخ این روش است که نتوانست فساد گسترده در دستگاه حکومت پیشین را کم‌رنگ کند و دارایی‌های مقام‌های حکومتی را به‌صورت واقعی به مردم اطلاع بدهد.

همچنان به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، "اکثریت مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند و برای رفع نیازهای اولیه شان عرق می‌ریزند. ده‌ها میلیون افغانی ثروت غنی و عبدالله نشان می‌دهد که شکاف میان مردم و سران حکومت از زمین تا آسمان است."

اعلام دارایی های مقامات و مبارزه با فساد

روزنامه افغانستان می‌نویسد که اداره عالی مبارزه با فساد اداری برای مؤثریت مبارزه با فساد، طرح ثبت اموال و دارایی‌های منقول و غیر منقول مقامات بلند رتبه دولتی را به تصویب رساند؛ اما این طرح نیز نتوانست اندکی از شیوع فساد بکاهد.

افغانستان نوشته زیرا در اعلام فهرست دارایی و نظارت و بررسی آن صداقت و قاطعیت وجود ندارد.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که در حکومت پیشین به رهبری حامد کرزی، ثبت دارایی‌های مقامات دولت چندان در کاهش فساد اداری در کشور نقش نداشت و در حالی که برخی از مقامات حکومت کرزی دارایی‌های شان را اعلان کردند ولی دست از فساد و سوء استفاده بر نداشتند.

آرمان ملی نوشته که "برخی از فساد پیشه‌گان رابطه و نزدیکی زیادی با رهبران حکومت وحدت ملی دارند و مقامات بلند پایه حکومت که سکان رهبری را بدست دارند جرأت ندارند آنها را ملامت کنند و توان آن را در خود نمی یابند که دوستان دوران کارزارهای انتخاباتی شان را به نهادهای عدلی معرفی بدارند."

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی، تا زمانی که قانون بالای همه یکسان عملی نشود، کاهش فساد ناممکن است و ثبت دارایی‌های مقامات تنها یک عمل عوام فریبانه خواهد بود و بس.