برنامه عمل دولت افغانستان برای تغییرات اقلیمی

حق نشر عکس ARG

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، دوشنبه این هفته در سخنانی در کنفرانس تغییرات اقلیمی در شهر پاریس، گفت مسیری که کشورش برای توسعه در پیش گرفته، سبب بالا رفتن درجه حرارت زمین نمی‌شود.

او گفت که این مسیر به کاهش گاز کربن که از اصلی‌ترین عوامل بالا رفتن گرمایش زمین است، نه تنها در افغانستان، بلکه در کشورهای همسایه از جمله هند و پاکستان نیز کمک می‌کند.

دولت افغانستان برنامه عمل تازه‌ای را برای کنترل گاز‌های گلخانه‌ای و حفاظت از محیط زیست در این کشور نیز تهیه کرده است. این برنامه عمل برای سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ میلادی تهیه شده است.

سهم افغانستان از تولید گازهای گلخانه‌ای چقدر است؟

بر اساس آمار اعلام شده از سوی بانک جهانی، افغانستان سهم بسیار اندکی در چرخه تولید گازهای گلخانه‌ای دارد. در سال‌های بین ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰، سرانه تولید گاز دی اکسید کربن در افغانستان از ۰.۲ تن مکعب به ۰.۳ تن مکعب رسیده است.

با این حال دولت افغانستان گفته است با توجه به اینکه این کشور در مسیر توسعه قرار دارد، سطح تولید گاز‌های گلخانه‌ای در سال‌های آینده ممکن است افزایش یابد.

افغانستان از سازمان ملل و جامعه جهانی خواسته است تا با این کشور در بهتر ساختن سیاست‌های توسعه‌ای با تولید کم، همکاری کند.

منابع اصلی تولید گازهای گلخانه‌ای در افغانستان کدامند؟

حق نشر عکس Getty
Image caption دولت افغانستان گفته که بخش کشاورزی و صنایع مربوط به آن از منابع اصلی تولیدکننده گاز متان و "دی نیتروژن مونوکسید" در این کشور است

به گفته اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان، اصلی‌ترین منابع تولید دی اکسید کربن تغییر در استفاده از زمین، جنگل‌ها و بخش انرژی است.

نبودن برق باثبات و کافی و در نتیجه استفاده از زغال چوب و زغال سنگ در کارخانه‌ها و برای گرم کردن خانه‌ها در فصل سرما نیز بر حجم دی اکسید کربن تولید‌شده در افغانستان می‌افزاید.

اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان، بخش کشاورزی و صنایع مربوط به آن را از منابع تولیدکننده گاز متان و مونوکسید نیتروژن در این کشور عنوان کرده است.

برنامه افغانستان برای کم کردن گازهای گلخانه‌ای چیست؟

افغانستان برای کم کردن از سطح گاز‌های گلخانه‌ای تولیدشده در این کشور تا سال ۲۰۳۰ طرح‌هایی را به عنوان برنامه عمل خود در نظر گرفته است.

در برنامه عمل این کشور در مورد تغییرات اقلیمی گفته شده که رسیدن به این هدف در صورتی که افغانستان حمایت‌های مالی، فنی و تکنولوژیکی را در بخش انرژی، جنگل‌ و مرتع، فرایند صنعتی و استخراج منابع، کشاورزی و دامداری و مدیریت زباله به دست آورد، امکان‌پذیر است.

دولت افغانستان ابراز امیدواری کرده که با عملی شدن این طرح‌ها، حجم گاز‌های گلخانه‌ای تولیدشده در این کشور تا سال ۲۰۳۰ میلادی، ۱۳.۶ درصد کمتر از میزان پیش‌بینی‌شده باشد.

علاوه بر اینها افغانستان گفته که ظرفیت تولید ۳۱۶ هزار مگاوات برق را در سال با استفاده از آب، آفتاب و باد دارد و در ضمن می‌خواهد گاز طبیعی و برق را از آسیای میانه به جنوب آسیا انتقال دهد که از این طریق نیز بخشی از نیاز سالانه افغانستان به انرژی پاک تامین خواهد شد.

تاثیرات افزایش گاز‌های گلخانه‌ای بر افغانستان چه بوده است؟

حق نشر عکس Getty
Image caption پیش‌بینی‌هایی که به تازگی در مورد تغییرات اقلیمی در جهان انجام شده، نشان می‌دهد که این کشور در دهه‌های پیش رو، با افزایش شدید دما روبرو خواهد شد

افغانستان از جمله کشورهایی است که بیشترین آسیب‌پذیری را در مقابل تغییرات اقلیمی دارند.

دمای هوای این کشور از سال ۱۹۶۰ میلادی، به طور متوسط هر سال ۰.۶ درجه سانتیگراد بالاتر رفته است. یک بررسی جدید نشان می‌دهد که میزان بارندگی در طول بهار حدود ۴۰ میلی متر کاهش یافته است.

این نشان می‌دهد که افغانستان در حال تجربه کردن اولین تاثیرات منفی تغییرات اقلیمی است.

دولت افغانستان گفته است که پیش‌بینی‌هایی که به تازگی در مورد تغییرات اقلیمی در جهان انجام شده، نشان می‌دهد که این کشور در دهه‌های پیش رو با افزایش شدید دما روبرو خواهد شد.

این افزایش دما "در خوشبینانه‌ترین حالت" حدود ۱.۵ درجه سانتیگراد تا سال ۲۰۵۰ و حدود ۲.۵ درجه سانتیگراد تا سال ۲۱۰۰ میلادی خوانده شده است. در "بدبینانه‌ترین حالت"، این ارقام به ترتیب ۳ و ۷ درجه سانتیگراد پیش‌بینی شده است.

دولت افغانستان گفته است که بالا رفتن دما در کنار کاهش بارندگی و افزایش تبخیر، به احتمال زیاد تاثیرات مخربی بر چرخه آب، تولیدات کشاورزی و دسترسی به منابع آب خواهد گذاشت.

دولت افغانستان ابراز نگرانی کرده که چالش‌های اقلیمی بر افزایش نابرابری اجتماعی، فقر و ناامنی غذایی در این کشور کمک کرده و این امر سبب خواهد شد تا زندگی شهروندان، اقتصاد، ثبات سیاسی و محیط زیست در افغانستان با تهدیدهای جدی و بنیادی روبرو شود.

هزینه اجرای برنامه عمل افغانستان برای تغییرات اقلیمی چقدر است؟

افغانستان برای اجرای این برنامه عمل، ۱۷.۴ میلیارد دلار آمریکایی تقاضا کرده است.

افغانستان تا به حال برای مبارزه با تغییرات مخرب اقلیمی چه کرده است؟

Image caption دولت افغانستان گفته است که بالا رفتن دما در کنار کاهش بارندگی و افزایش تبخیر، به احتمال زیاد تاثیرات مخربی بر چرخه آب، تولیدات کشاورزی و دسترسی به منابع آب خواهد گذاشت

این کشور در عرصه سیاست‌های توسعه‌ای ملی و چارچوب‌های حقوقی تلاش‌هایی برای مقابله با چالش‌های اقلیمی، حوادث طبیعی، امنیت غذایی، امنیت آب، حفاظت جنگل‌ها و مراتع و حفاظت از تنوع زیستی به خرج داده است. تعدادی از این سیاست‌ها و برنامه‌ها که تغییرات اقلیمی در آن در نظر گرفته شده، عبارتند از: • سیاست ملی انرژی‌های تجدیدشونده • برنامه ملی مدیریت آب و منابع طبیعی • برنامه عمل ملی محیط زیست • انرژی برای توسعه مناطق روستایی • برنامه عمل و استراتژی ملی تنوع زیستی

علاوه بر این افغانستان تعدادی دیگر برنامه عمل و استراتژی برای توسعه ملی تعریف کرده که هرچند در آنها به تغییرات اقلیمی اشاره نشده اما از قابلیت مطابقت با سیاست‌های آینده این کشور برای تغییرات اقلیمی برخوردارند.

علاوه بر این در عرصه تعهدات بین‌المللی در مورد تغییرات اقلیمی، افغانستان در سال ۱۹۹۲ میلادی به عضویت کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوا درآمد و در سال ۲۰۱۳ پروتکل کیوتو در این زمینه را به رسمیت شناخت.

افغانستان در حال حاضر سرگرم نهایی ساختن برنامه عمل و استراتژی ملی این کشور در مورد تغییرات آب و هوایی و برنامه ملی سازگاری است.

گازهای گلخانه‌ای چیست؟

گازهای گلخانه‌ای به گازهای موجود در جو یک سیاره گفته می‌شود که وظیفه انتقال گرمای ناشی از رسیدن پرتو خورشید را به درون و بیرون جو سیاره بر عهده دارند.

گازهای گلخانه‌ای موجود در جو زمین عبارتند از بخار آب، دی اکسید کربن، متان، مونوکسید نیتروژن و اوزون. چنانچه در نتیجه عواملی از جمله فعالیت‌های بشری، بر میزان این گازها در جو زمین افزوده شود، این سبب بالا رفتن درجه حرارت زمین می‌شود که می‌تواند عواقبی چون ذوب شدن یخچال‌های طبیعی و تغییرات اقلیمی گسترده بر روی زمین شود.