وزارت بهداشت: برای مبارزه با بیماری ایدز به سرمایه‌گذاری بیشتر نیاز است

حق نشر عکس MOPH
Image caption بر اساس اعلام نهادهای سازمان ملل تا سال ۲۰۲۰ بیشتر از هشت هزار نفر در افغانستان اچ.آی.وی مثب خواهند بود

وزارت صحت (بهداشت) افغانستان می‌گوید مبارزه با ایدز در این کشور، به سرمایه‌گذاری و توجه جدی نیاز دارد.

در خبرنامه این وزارت به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز، به نقل از فیروزالدین فیروز، وزیر صحت افغانستان گفته که تاکنون بیش از ۱۸۰۰ بیمار ناقل ویروس اچ.آی.وی مثبت، در جریان برنامه ملی کنترل بیماری ایدز شناسایی و ثبت شده اند. در این خبرنامه گفته شده که ۸۰ درصد این افراد را مردان تشکیل می‌دهند.

این آمار درحالی اعلام می‌شود که سال گذشته موارد اچ.آی.وی مثبت در افغانستان، حدود ۱۷۰۰ مورد اعلام شده بود. وزارت صحت در خبرنامه‌اش می‌گوید میزان ابتلا به بیماری ایدز در این کشور، هنوز پایین است.

وزیر بهداشت افغانستان در نشستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز، از نگاه منفی جامعه در مورد این بیماری حرف زد و گفت که تصور می‌شود شمار واقعی مبتلایان، ممکن است چند برابر آمار ثبت شده باشد.

به گفته وزیر بهداشت افغانستان، در حال حاضر خدمات مشاوره‌ای و آزمایشی در ۱۰ ولایت وجود دارد که ۶۵۰ فرد مبتلا به اچ.آی.وی مثبت در دو ولایت دوره درمان را می‌گذرانند.

آقای فیروز گفته که پنج مرکز خدمات بهداشتی برای زنان باردار به منظور جلوگیری از انتقال ویروس اچ. آی. وی از مادر به کودک فعالیت دارند.

وزیر بهداشت افغانستان گفته که کشورش به منظور تحقق اهداف توسعه سازمان ملل، متعهد شده تا سال ۲۰۳۰ افغانستان را عاری از بیماری ایدز سازد.

او گفته که یکی از دلایل انتقال این بیماری در افغانستان به دلیل استفاده معتادان به مواد مخدر از سوزن و سرنج مشترک است، برای حل این مشکل باید در زمینه ترک اعتیاد توجه جدی شود تا جلو گسترش بیماری ایدز در این کشور گرفته شود.

در افغانستان این بیماری برای اولین بار در سال ۱۳۶۸ در بانک خون مرکزی این کشور تثبیت شد.

اداره مبارزه با ایدز سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی شمار مبتلایان ایدز در افغانستان را تا سال ۲۰۲۰ بیشتر از هشت هزار نفر تخمین زده‌است.