غنی: تلاش می‌کنیم تا پایان زمستان، با پاکستان به راه‌حل برسیم

حق نشر عکس AFP
Image caption دیدار سه جانبه رهبران افغانستان، بریتانیا و پاکستان در پاریس

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، می‌گوید که امیدوار است در چند ماه آینده روابط دشوار کشورش با پاکستان به عنوان مقدمه‌ای برای آغاز دوباره گفت‌وگوها با شورشیان طالبان، بهبود بیابد.

آقای غنی که با کانال تلویزیونی ۲۴ فرانسه صحبت می‌کرد، گفت که از او برای سفر به پاکستان در هفته آینده دعوت شده‌است و در حال بررسی این دعوت است.

روزنامه‌های پاکستانی گزارش داده اند که قرار است رئیس جمهوری افغانستان ۱۹ قوس/ ۹ دسامبر برای شرکت در پنجمین نشست منطقه‌ای قلب آسیا - روند استانبول که ریاست مشترک آن را افغانستان و پاکستان در اسلام‌آباد به عهده خواهند داشت، به این کشور سفر کند.

آقای غنی که دیروز با نوازشریف، نخست وزیر پاکستان در حاشیه نشست پاریس برای تغییرات اقلیمی دیدار کرد، گفت که افغانستان و پاکستان سال هاست که در یک "جنگ اعلام ناشده" به سر می‌برند. آقای غنی در مورد پیدا شدن راه حل‌ها میان دو کشور، محتاطانه صحبت می‌کرد.

او گفت که پاکستان می‌تواند در برقراری تماس دولت افغانستان با شورشیان طالبان نقش ایفا کند.

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "هدف این است که از اکنون تا آخر زمستان بتوانیم به یک راه حل برسیم، پاکستان می‌تواند نقش واسطه را ایفا کند. اعتماد باید اعاده شود."

دفتر نخست وزیر پاکستان دیروز پس از دیدار آقایان غنی و شریف اعلام کرد: "هر دو رهبر توافق کردند تا با همه‌ آنهایی‌ کار کنند که به عنوان بازیگران مشروع سیاسی، وارد این روند می‌شوند و در کنار دولت افغانستان علیه آنهایی‌که از پیوستن به روند صلح اجتناب می‌کنند، بایستند."

روابط افغانستان و پاکستان، بعد از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی، با وجود انتقاد‌های گسترده داخلی، بهبود زیادی نسبت به سال‌های آخر حکومت قبلی یافت.

آقای غنی تلاش کرد تا با بهسازی روابط دو کشور، دولت پاکستان را وادارد تا با آوردن فشار بر گروه طالبان، آنها را به میز مذاکره بکشاند.

اما پس از افزایش خشونت‌ها در افغانستان در نتیجه حملات طالبان، مقامات افغانستان با انتقاد شدید از مقامات پاکستان، اسلام‌آباد را به حمایت از طالبان و جنگ افروزی در افغانستان متهم کردند.

'گروهی به نام طالبان دیگر وجود ندارد'

رئیس جمهوری افغانستان همچنین افزود: "پس از مرگ ملا عمر دیگر چیزی به نام گروه طالبان وجود ندارد. اکنون گروه‌های متعدد طالبان وجود دارد و ما با شاخه‌هایی از طالبان گفت‌وگو خواهیم کرد و اگر شاخه‌هایی از طالبان می‌خواهند از طریق میانجی‌گری پاکستان به روند مذاکرات بپیوندند، آن چیزی است که ما باید در موردش صحبت کنیم."

طالبان پس از فاش شدن خبر مرگ ملا عمر دست کم به دو گروه تقسیم شده اند و در ماه‌های اخیر گزارش‌های متعددی از درگیری‌های خونین میان طالبان به رهبری ملا اختر منصور و شاخه دیگر آن به رهبری ملا رسول منتشر شده است.

گروه طالبان به رهبری ملا منصور هفته پیش تایید کرد که شیر محمد استانکزی را به عنوان رئیس دفتر سیاسی این گروه در دوحه قطر تعیین کرده اند. شماری از تحلیلگران این اقدام طالبان را نشانه‌ای از آمادگی این گروه برای آغاز دوباره گفت‌وگوهای صلح قلمداد کرده اند.