'هزینه اجاره ویلا برای یک واحد نیروهای آمریکایی در افغانستان ۱۵۰ میلیون دلار بود'

حق نشر عکس SIGAR
Image caption ویلاهای در شهر کابل که توسط نیروهای آمریکایی اجاره شده بودند

'سیگار' یا اداره بازرسی عمومی آمریکا برای بازسازی افغانستان، اعلام‌کرد که یافته‌های جدید این نهاد نشان می‌دهد که بخشی از نیروهای آمریکایی که تحت عنوان ثبات و کسب و کار درافغانستان فعالیت می‌کردند، ۱۵۰میلیون دلار برای ویلاهای اجاره‌ای و تامین امنیت خود در کابل و سه شهر دیگر افغانستان هزینه کردند.

به نوشته سیگار این هزینه که ۲۰ درصد کل بودجه این واحد نیروهای آمریکایی را تشکیل می‌دهد، صرف اجاره ویلاهای شخصی و نیروهای محافظ برای کارمندان دولت آمریکا شده، در حالیکه این کارمندان قادر بودند از پایگاهای نیروهای آمریکایی استفاده کنند.

سیگار افزوده که براساس ارزیابی این نهاد اگر این نیروها از تسهیلاتی که در سفارت آمریکا در کابل موجود بود، استفاده می‌کردند، هزینه ۱۰ کارمند این نهاد در سال ۲۰۱۴ به حدود ۱.۸ میلیون دلار کاهش می‌یافت.

بر اساس نامه سیگار که به وزارت دفاع آمریکا نوشته شده، این ویلاها در کابل، همچنین ویلاهای مشابه در شهرهای هرات در غرب، و مزارشریف در شمال افغانستان و برای مدتی کوتاهی در شهر جلال آباد در شرق افغانستان کرایه گرفته شده بودند.

سیگار افزوده که این ۱۵۰میلیون دلار برای سکونت و حمایت از تعدادی انگشت شمار نیروهای آمریکایی که بیشترین تعداد آنان به ۵ الی ۱۰ نفر می‌رسیدند، هزینه شده‌است.

براساس گزارش سیگار این پول شامل هزینه‌های از قبیل کرایه ویلا، تامین امنیت، فراهم کردن وسیله نقلیه، هزینه‌های غذا و هزینه سفر کارمندان این نهاد به ولایتها شده‌است.

حق نشر عکس SIGAR
Image caption این پول شامل هزینه‌های از قبیل کرایه ویلا، تامین امنیت، فراهم کردن وسیله نقلیه، هزینه‌های غذا و هزینه سفر کارمندان این نهاد به ولایتها شده‌است

در نامه‌ تازه این نهاد آمده است که براساس اطلاعات به دست آمده، این واحد از نیروهای آمریکایی از ۲۸۲ میلیون دلاری را که قرار بود برای توسعه صنعت معدن، نفت و گاز در افغانستان به مصرف برسانند، به طور درست استفاده نکرده‌اند.

۴۳ میلیون دلار از این سرمایه برای ساخت یک پمپ گاز فشرده برای استفاده خودروها در شهر شبرغان ولایت جوزجان در شمال افغانستان به کار رفته درحالیکه هزینه ساخت چنین تاسیساتی در کشورهای همسایه افغانستان ۵۰۰ هزار دلار است.

سیگار افزوده که کنگره آمریکا از سال ۲۰۱۰ الی سال ۲۰۱۴ میلادی ۸۲۲ میلیون دلار را برای این بخش از نیروهای آمریکایی که تحت عنوان ثبات و کسب و کار درافغانستان فعالیت می‌کردند، تصویب کرده بود که از این مقدار ۷۶۶ میلیون دلاربه این نهاد سپرده شده‌است.

این واحد درسال ۲۰۰۶ توسط وزارت دفاع آمریکا در عراق ایجاد شد و در سال ۲۰۰۹ فعالیت خود را در افغانستان آغازکرد و این فعالیت تا ماه مارچ ۲۰۱۵ ادامه داشت.

حق نشر عکس sigar
Image caption هزینه ساخت این پمپ گاز ۴۳ میلیون دلار اعلام شده‌است