افراد گروه طالبان یک تبعه تاجیکستان را در مرز افغانستان کشتند

Image caption رودخانه مرزی درقد، مرز میان افغانستان و تاجیکستان است

مقامات محلی در ولایت تخار در شمال شرق افغانستان اعلام کردند که افراد گروه طالبان به دو ماهیگیر تبعه تاجیکستان تیراندازی کرده‌اند که یکی از آنان کشته و دیگری زخمی شده‌ است.

سنت‌الله تیمور، سخنگوی والی تخار به بی‌بی‌سی گفت که این اتباع تاجیکستان دیروز، جمعه ۱۳ قوس(آذر) در رودخانه مرزی ولسوالی درقد ولایت تخار درحال ماهیگیری بودند که به چند پاسگاه گروه طالبان نزدیک شده و افراد این گروه به طرف آنها تیر اندازی می‌کنند.

ولسوالی درقد در بین رودخانه آمو در مرز تاجیکستان واقع شده و منطقه‌ای استراتژیک محسوب می‌شود. این ولسوالی محصور در آبهای رودخانه است و آوایل عقرب(آبان) گروه طالبان درقد را تصرف و نیروهای دولتی را مجبور به عقب‌نشینی کردند و تاکنون نیروهای دولتی موفق به پس گیری آن نشده‌است.

آقای تیمور گفت که به نظر می‌رسیدند که ماهیگران تاجیک از تصرف این ولسوالی به دست گروه طالبان اطلاع نداشتند. آنان همانند سابق به سمت این ولسوالی در حرکت بودند که هدف تیراندازی گروه طالبان قرار گرفتند.

به گفته سخنگوی والی، این اتباع تاجیکستان در زمان حرکت به سمت درقد دوستان سابق را صدا می‌زدند. درحالیکه افراد گروه طالبان، جای دوست‌هایشان را تصرف کرده بودند.

او گفت که وضعیت فرد زخمی شده وخیم گزارش شده و توسط نیروهای مرزی تاجیک به بیمارستان منتقل شده‌است.

مردم محل مدعی هستند که گروه طالبان بعد از تصرف این ولسوالی برای ساکنان آن محدودیتهای زیادی را وضع کرده‌اند.

از جمله این گروه نرخنامه را در ولسوالی وضع و گفته که اصلاح مو ۲۰ افغانی، درحالیکه تراشیدن ریش را ممنوع اعلام کرده است.

ساکنان ولسوالی درقد همچنین قبلا اعلام کرده بود که افراد گروه طالبان به آنان اجازه نمی‌دهند که از این ولسوالی و خانه‌های خود بیرون روند.

Image caption درقد از مناطق حفاظت شده افغانستان است و به دلیل داشتن حیوانات وحشی، پرنده گان، محیط طبیعی و جنگل‌ها دارای اهمیت است