سخنگوی غنی به انتقاد‌ها از سخنان رئیس جمهوری پاسخ داد

حق نشر عکس ARG
Image caption انتقادها از سخنان آقای غنی، دفتر او را مجبور به پاسخگویی کرد

یکی از سخنگویان اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در پاسخ به انتقادهای کاربران شبکه‌های اجتماعی گفت که آقای غنی با عنوان کردن شغل ظرف‌شویی، قصد توهین به پناهجویان افغان در غرب را نداشته است.

ظفر هاشمی در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: "اخیراً شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی بخشی از صحبت‌های رئیس جمهوری افغانستان در مصاحبه با شبکه آلمانی دویچه وله را به گونه‌ای تحریف کردند."

به گفته او، این ادعا که آقای غنی کسانی را که در رستوران‌ها کار می‌کنند، توهین کرده، "کاملاً غلط" و تحریف سخنان او است.

آقای هاشمی تاکید کرد که رئیس جمهوری افغانستان به همۀ حرفه‌ها و شغل همه افراد در هر جایی که باشد، احترام کامل قایل است.

اشرف غنی در سفر اخیر اروپایی خود در مصاحبه‌ای با خبرنگار دویچه وله گفته بود که پناهجویان افغان نباید به غرب سفر کنند، چرا که به گفته او، به شغلی بهتر از ظرف شویی استخدام نمی‌شوند.

معاون سخنگوی آقای غنی به خبرنگاران گفت که هدف رئیس جمهوری از بیان این موضوع این بود که افغان‌هایی که تخصص و تجربه دارند و تحصیل کرده‌اند و به خارج از کشور می‌روند، فرصت‌های شغلی برای آن‌ها بسیار کم است.

حق نشر عکس Sharifi
Image caption شریفی: مرد آن است که در کشور و خانه خود ظرف بشوید!

این سخنان آقای غنی در میان مهاجران افغان در غرب و کاربران شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشت و گروهی از آن‌ها مدعی شدند که رئیس جمهوری در این سخنان به مهاجران و پناهجویان توهین کرده است.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با پست کردن عکس‌های خود در حالی که ظرف می‌شویند، سخنان آقای غنی را مورد انتقاد قرار دادند.

علی‌رضا شریفی، استاد دانشگاه در کابل در پست طنزآمیزی عکس خود را در حال شستن ظرف روی صفحه فیسبوک خود گذاشته و نوشته که "مرد آن است که در کشور و خانه خود ظرف بشوید!"

برخی از کاربران عکسی از خود آقای غنی را پست کردند که در آن آقای غنی در حال کار در آشپزخانه دیده می شود.