عکس: حضور گسترده دختران در آزمون سراسری کنکور در ولایت دور افتاده دایکندی

وزارت تحصیلات (آموزش) عالی افغانستان آزمون کنکور سراسری را در ولایت‌های دور افتاده افغانستان از جمله دایکندی و غور در مرکز افغانستان برگزار کرده‌است.

عکس‌ها از: فاطمه احمدی

حق نشر عکس F.Ahmadi

دیروز امتحان کنکور در ولایت دایکندی در مرکز افغانستان برگزارشد و در این امتحان ۳۸۲۰ نفر شرکت کردند. از جمله این شرکت کنندگان ۱۳۵۳ نفر دختر بودند.

حق نشر عکس F.Ahmadi

این ولایت افغانستان یک مرکز آموزش عالی دارد که فقط دارای دو رشته کشاورزی و تربیت معلم است. این مرکز سالانه فقط ظرفیت پذیرش ۲۰۰ نفر را دارد.

حق نشر عکس F.Ahmadi

وزارت آموزش عالی افغانستان اعلام کرد که برای جلوگیری از تقلب و دستکاری در آزمون سراسری کنکور، طرح جدیدی را روی دست گرفته که میزان تقلب را در این آزمون به حد اقل می‌رساند.

در این طرح به هر داوطلب ورود به دانشگاه، پرسشنامه‌ای کاملا متفاوت داده می‌شود. به گفته مقامات وزارت در هر حوزه امتحان کنکور سئوالات دو شاگرد مشابه هم نیست.

حق نشر عکس F.Ahmadi
Image caption سئوالها در کابل چاپ و به ولایت‌ها منتقل می‌شود

قرار است امسال ۳۵۰ هزار دانش آموز در سراسر افغانستان در امتحان کنکور شرکت کنند که از این جمع تنها ۵۵ هزار نفر آنان در موسسات آموزش عالی دولتی راه خواهند یافت.

حق نشر عکس F.Ahmadi

در آزمون سراسری کنکور سال گذشته افغانستان فقط ۱۱۸ هزار و ۱۴۵ نفر از ۲۴۶ هزار و ۲۲۹ نفر داوطلب کنکور موفق شدند به مراکز آموزش عالی، نیمه‌عالی و موسسات آموزش عالی خصوصی افغانستان راه یابند.

حق نشر عکس F.Ahmadi

افغانستان یکی از کشورهایی است که کمترین میزان سرمایه‌گذاری را در زمینه آموزش داشته است، میزان سرمایه‌گذاری برای هر دانش آموز در افغانستان ۶۰ دلار در سال است، این رقم در پاکستان ۲۵۰ دلار است و در ایران به ۵۰۰ دلار می‎رسد.

حق نشر عکس F.Ahmadi

در حال حاضر ۳۲ دانشگاه دولتی و ۸۲ دانشگاه خصوصی در سراسر این کشور وجود دارند که در حدود ۲۰۰ هزار دانشجو در این مراکز درس می‎خوانند.

حق نشر عکس F.Ahmadi

میزان افرادی که سالانه از ورود به دانشگاه‌ها باز می‌مانند روز‌به‌روز افزایش می‎یابد و انتظار می‎رود که در سال‌های آینده بیشتر شود.

حق نشر عکس F.Ahmadi