روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۱۶ قوس

حق نشر عکس AP

مقام‌های محلی ولایت میدان وردک در جنوب کابل می‌گویند ۳ سرباز ارتش ملی در ارتباط با رویداد سه روز پیش در ولسوالی سید آباد این ولایت که در آن ۸ نفر از جمله چهار کودک جان باختند، بازداشت شده‌اند.

سه روز پیش مقامات محلی گزارش دادند که به دلیل اصابت یک گلوله هاوان (خمپاره) در مقابل یک مسجد در ولسوالی سید آباد ولایت میدان وردک، ۸ غیر نظامی کشته و ۷ نفر نیز زخمی شدند.

تلفات غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه در افغانستان مهمترین عنوان مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۶ قوس/آذر کابل است.

پاسخگویی حکومت به حادثه میدان وردک

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که رویداد فاجعه‌بار کشتار کودکان در ولایت وردک باید مورد تحقیق و بررسی جدی قرار بگیرد و اگر واحدی از نیروهای امنیتی در خلق این حادثه نقش داشته، باید فرمانده و اعضای آن واحد مطابق لوایح و مقررات نظامی مورد بازجویی، مواخذه و بعد محاکمه قرار گیرند.

۸‌صبح نوشته که هم‌چنان باید وزارت دفاع و دیگر نیروهای امنیتی کشور، تدابیری روی دست بگیرند تا از تکرار این فجایع هولناک و نقض حق حیات انسان‌ها به‌ویژه کودکان جلوگیری شود.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، کشتار غیرنظامیان علاوه بر این‌که نقض حق حیات انسان‌ها است، سبب تقویت مشروعیت اجتماعی گروه طالبان در روستا‌ها نیز می‌شود.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که حکومت به‌عنوان مسئول اصلی تأمین امنیت مردم، واکنش به شدت منفعلانه نسبت به هر رویداد و حادثه‌ای نشان می‌دهد و تمام اقدام حکومت محکومیت حادثه و در برخی موارد تعیین هیئت برای بررسی حادثه است.

اطلاعات روز نوشته که برخورد با این مساله و حل آن نیازمند اقدامات جامع و فراگیر از سوی حکومت و حمایت مردم می‌باشد.

اطلاعات روز افزوده که شکاف عمیقی میان مردم و حکومت به‌وجود آمده؛ در حال حاضر نگاه واحدی نسبت به مساله جنگ و خشونت در کشور وجود ندارد. حکومت نسبت به مسائل و قضایا صادقانه برخورد نمی‌کند و به تعهداتی که می‌دهد عمل نمی‌کند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، اگر شکاف موجود ترمیم نشود و شفافیت لازم در برخورد با گروه‌های تروریستی ایجاد نشود، حکومت و مردم هر دو طعمه این توطئه خواهند شد.

روزنامه عدالت و توسعه نیز می‌نویسد که رویداد وردک اولین و آخرین رویداد تلفات غیرنظامیان نیست اما دولت همیشه به محکوم کردن رویداد و تعیین هیئت حقیقت‌یاب قناعت کرده است.

عدالت و توسعه نوشته تردیدی نیست که تکرار چنین حوادثی موج نارضایتی‌های مردم را نسبت به حکومت افزایش خواهد داد و سبب بی‌اعتمادی بیشتر مردم به حکومت وحدت ملی خواهد شد.

عدالت و توسعه افزوده که حکومت باید برای کاهش تلفات غیرنظامیان گام‌های جدی و عملی را بردارد.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که "یک سال حکومت وحدت ملی چنان در کش و گیر و جنجال امتیازگیری و تقسیم قدرت گذشت که مردم حتی برای لحظه ای احساس نکردند که مسئولان حکومتی در باره مشکلات و گرفتاری‌هایشان فکر کرده باشند."

افغانستان نوشته که حکومت افغانستان پس از یک سال کاری باید سیاست‌ها و چارچوب‌های مشخصی را برای بهبود اوضاع امنیتی، اقتصادی و سیاسی کشور تعیین کند، تا مردم بدانند که حکومت مشکلات عمده مردم را درک کرده و در صدد جستجوی راهکارهای بهتر و مؤثرتر برای حل بحران کشور می‌باشد.