'پنجاه شورشی مسلح در درگیری میان دو گروه رقیب طالبان کشته شدند'

حق نشر عکس d
Image caption در بیش از یک ماه گذشته خبرهایی از درگیری میان نیروهای دو گروه طالبان رقیب منتشر شده است

سخنگوی والی هرات، در غرب افغانستان، گفته است که در درگیری میان طالبان وفادار به ملا اختر منصور و نیروهای وابسته به ملا محمد رسول در ولسوالی شنیدند این ولایت، بیش از ٥٠ شورشی مسلح کشته شده‌اند.

احسان الله حیات، روز سه‌شنبه ١٧ قوس (آذر)، در یک نشست خبری در هرات گفت که بیشتر افراد کشته‌شده از نیروهای ملا محمد رسول بوده‌اند.

پس از گزینش ملا اختر منصور به رهبری گروه طالبان، شماری از فرماندهان این گروه از قبول این تصمیم سر باز زدند و ملا محمد رسول را به سرپرستی خود برگزیدند. از آن زمان تا کنون گزارش‌هایی از درگیری میان این دو گروه رقیب در نقاطی از افغانستان منتشر شده است.

سخنگوی والی هرات گفت که هنوز جزییاتی در مورد تلفات غیرنظامیان در این درگیری به دست آنها نرسیده است.

یک مقام امنیتی در محل نیز که نخواسته نامش فاش شود، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی وقوع این درگیری را تایید کرده اما شمار کشته‌ها را بیش از ٤٠ نفر عنوان کرده است.

در همین حال قاری یوسف احمدی، یکی از سخنگویان گروه طالبان به رهبری ملا اختر منصور، با ارسال خبرنامه‌ای به رسانه‌ها ادعا کرده که این درگیری به دنبال حمله گروهی از "اربکی‌ها و اختطاف‌گران" به افراد طالبان آغاز شده است.

اربکی در افغانستان به شبه‌نظامیان محلی که در برابر طالبان می‌جنگند، اطلاق می‌شود.

آقای احمدی همچنین کشته شدن ٨ نفر از نیروهای طالبان را در این درگیری تایید کرده اما گفته که این نیروها موفق شده‌اند حمله را دفع کنند.

گروه طالبان وفادار به ملا محمد رسول تا کنون در این مورد ابراز نظر نکرده است و تلاش‌های بی‌بی‌سی برای تماس با سخنگویان این گروه بی‌نتیجه ماند.