دولت افغانستان گروهی برای 'بررسی تهدیدها علیه تحلیلگران رسانه‌ای' تشکیل داد

Image caption کوهستانی: حقایق تلخى هنوز در پرده ابهام و جود دارد

به دنبال افرایش موارد حملات هدفمند علیه تحلیلگران رسانه‌ای در کابل، وزارت داخله اعلام کرده که برای بررسی تهدید امنیتی علیه آن‌ها، "گروه ویژه‌ تحقیقاتی" تشکیل شده است.

براساس گزارش‌های برخی منابع، جاوید کوهستانی و طوفان وزیری، از منتقدان حکومت و تحلیلگران رسانه‌ای، دیشب (۱۶ قوس/آذر) هدف سوء قصد قرار گرفتند اما جان سالم بدر بردند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله، به خبرنگاران گفت که این گروه ویژه به منظور تحلیل و توحید اطلاعات مربوط به تهدیدها علیه افراد شناخته شده مانند روزنامه نگاران، تحلیلگران و سیاستمداران تشکیل شده است.

آقای صدیقی گفت: "باور ما این است که دشمنان کوشش می‌کنند که افراد شناخته شده افغانستان را هدف قرار دهند. در این مورد هیچ شکی نیست."

'ابهام'

او در مورد گزارش‌های منتشر شده درباره سوء قصد به جان آقای کوهستانی گفت که بررسی‌های مشترک پلیس و امنیت ملی بیانگر آن است که کسی در نزدیک خانه این منتقد حکومت وجود نداشته که قصد حمله به او داشته باشد.

آقای صدیقی توضیح داد که ابتدا به یک مامور پلیس مرزی در همسایگی آقای کوهستانی اطلاع داده شده بود که افرادی مسلح علیه آقای کوهستانی قصد سوء دارند و این مامور پلیس هم بدون این که به نتیجه درستی از بررسی وضعیت برسد، دست به شلیک هوایی زده بوده است.

سخنگوی وزارت داخله افزود که این مامور پلیس در گزارش اولیه خود گفته بود که سه نفر مسلح دیده شده یا خودش آن‌ها را دیده است، اما تیم‌های تحقیقات به شواهدی برای اثبات حضور چنین افراد در نزدیک خانه آقای کوهستانی دست نیافتند.

Image caption صدیقی:دشمنان کوشش می‎کنند که افراد شناخته شده را هدف قرار دهند

آقای کوهستانی در صفحه فیسبوک خود توضیحی درباره این سوء قصد ارائه نکرده اما نوشته: "حقایق تلخى هنوز در پرده ابهام و جود دارد، خداوند را هزاران بار شکرگزارم که براى چندمین بار از این حوادث خونین من و خانواده‌ام را نجات داده است، به امید فرداها عدالت را بلندتر فریاد خواهیم زد."

او ۱۲ روز پیش روی صفحه فیسبوک خود نوشته بود که نامش در فهرست "ترور و حذف" قرار دارد و ۳ روز پیشتر از آن نام خود و ۱۳ نفر دیگر را نوشته بود که در این "لیست سیاه" درج است.

'منتقدان حکومت'

وقتی نظر وزارت داخله درباره این فهرست خواسته شد، سخنگوی این وزارت از اظهار نظر خودداری کرد، اما گفت که به دنبال حملات اخیر به شماری از چهره‌های شناخته شده مانند احمد سعیدی، نثاراحمد بهاوی، تکواندوکار مشهور افغانستان و چند مورد دیگر، تیم‌های مشترک تحقیقاتی پلیس و امنیتی کارش را شروع کرده و پیشرفت‌هایی هم به دست آمده، اما جزئیات آن را فاش نکرد.

اما سازمان حامی رسانه‌های آزاد موسوم به "نی" گفته که تنها آقای کوهستانی نیست که هدف سوء قصد قرار گرفته، بلکه طوفان وزیری تحلیلگر رسانه‌ای، صدیق‌الله توحیدی رئیس این سازمان، سالم وحدت رئیس خبرگزاری بخدی، احمد سعیدی تحلیلگر منتقد، امان امان عطائی رئیس پیشین تلویزیون خصوصی آسیا و هیلی ارشاد نماینده مجلس هم هدف سوء قصد قرار گرفته‌اند.

حق نشر عکس Arg
Image caption وقتی احمد سعیدی هدف سوء قصد قرار گرفت، اشرف غنی رئیس جمهوری به دیدارش در بیمارستان رفت

مجیب‌الرحمان خلوتگر از مسئولان نی در یک کنفرانس خبری گفت که حوالی ساعت هفت دیشب تعدادی افراد مسلح قرار بود که به منزل جاوید کوهستانی حمله کند، اما با همکاری همسایه‌های او، این حمله دفع شد و هیچ کسی در این سوء قصد آسیب ندید.

آقای خلوتگر با ابراز نگرانی شدید از این افزایش تهدیدها به فعالان منتقد حکومت، گفت افرادی که به آن‌ها حمله شده "اکثراً منتقد حکومت و همزمان منتقد سیاست‌های پاکستان در قبال افغانستان" هستند.

او تاکید کرد که دولت باید به صورت روشن به مردم توضیح دهد که دلیل حمله به جان این افراد نقد حکومت از طرف آن‌ها نیست، در غیر آن گمانه‌زنی‌های زیادی وجود دارد که افراد مشخص و معینی که به عنوان "ستون پنجم" شناخته می‌شوند، دست به چنین کارهایی می‌زنند.

آقای خلوتگر از حکومت خواست که باید دست این افراد را بگیرد و آنها را شناسایی کند و تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

او افزود که اگر سوء قصد ها کار حکومت نیست، پس دقیقاً گروه‌هایی هستند که طرف‌دار سیاست‌های پاکستان هستند و این افرادی که مورد سوء قصد قرار گرفته‌اند، منتقد سیاست پاکستان هستند.