اشرف غنی برای مراسم گشایش طرح 'تاپی' به ترکمنستان رفت

حق نشر عکس EPA
Image caption آقای غنی در این سفر به رئیس جمهوری ترکمنستان هم دیدار خواهد کرد

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در مراسم گشایش طرح ساخت لوله گاز تاپی به ترکمنستان رفته است.

با ساخت این لوله، گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند صادر می‌شود و به همین دلیل نام آن متشکل از حروف نخست نام‌های این چهار کشور به انگلیسی است (TAPI: Turkmenistan, Afghanistan, Pakistan, India).

قرارداد اجرای این طرح هشت میلیارد دلاری ۱۱ دسامبر ۲۰۱۰ به امضای سران این چهار کشور در عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان رسید.

این لوله ظرفیت انتقال سالانه بیش ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز را دارد و برای هر چهار شریک این طرح سودآور خواهد بود، به‌ویژه برای ترکمنستان که در دو دهۀ گذشته به دنبال مشتری و راه صادر کردن گاز بوده است.

این کشور چهارمین ذخایر بزرگ گاز جهان را دارد و می‌خواهد که با صادراتی شدن گازش، از وابستگی به فروش نفت به روسیه و سایر کشورهای شوروی پیشین آزاد شود.

Image caption افغانستان امیدوار است که با اجرای این طرح هم به منافع اقتصادی دست یابد و هم به ثبات در این کشور کمک کند

با اجرای این طرح، افغانستان سالانه میلیون‌ها دلار حق عبور خواهد گرفت و سالانه برای ۱۲ هزار نفر در این کشور فرصت شغلی فراهم خواهد شد، اما مسئله اصلی چالش‌های امنیتی در افغانستان است.

افغانستان امیدوار است که با گشایش این طرح، کشورهای منطقه، به‌ویژه پاکستان به دلیل نیازمندی به گاز ترکمنستان، تعهد جدی‌تری در قبال مسئله امنیت این طرح و کمک به امنیت در سراسر افغانستان نشان دهد.

لوله انتقال گاز تاپی پس از ۱۴۷ کیلومتر در خاک ترکمنستان، از ۷۳۵ کیلومتر خاک افغانستان در ولایت‌های غربی هرات، فراه، هلمند و قندهار عبور خواهد کرد و با طی ۸۰۰ کیلومتر در پاکستان، به شهر فاضیلکا در هند خواهد رسید.

دفتر آقای غنی اعلام کرده که او ضمن شرکت در مراسم گشایش این طرح، با قربان‌قلی بردی محمدف رئیس جمهوری ترکمنستان دیدار و در کنفرانس "سیاست‌های بی‌طرفانه، همکاری‌های بین‌المللی در عرصه صلح، امنیت و پیشرفت" در شهر عشق‌آباد شرکت کند.

در این مورد بیشتر بخوانید:

خط لوله گاز تاپی؛ آرزوی دیرینه افغانستان برآورده می‌شود؟

سه شرکت بین‌المللی برای مدیریت خط لوله 'تاپی' ابراز علاقمندی کرده‌اند

کار عملی انتقال گاز ترکمنستان به هند تا دو ماه دیگر آغاز می‌شود