اعتراض کارمندان اداره شناسنامه‌های الکترونیکی افغانستان

Image caption بیکار شدن کارمندان اداره شناسنامه‌های الکترونیک افغانستان به خروج توزیع این شناسنامه‌ها از دستور کار حکومت تلقی می‌شود

شماری از کارمندان اداره شناسنامه‌های الکترونیکی افغانستان نسبت به احتمال تعطیل شدن این اداره اعتراض کردند.

این کارمندان که مدعی بودند به نمایندگی از سایر کارمندان این اداره سخن می‌گویند، به خبرنگاران گفتند که دولت از ادامه قرارداد با حدود هزار نفر از کارمندان اداره شناسنامه‌های الکترونیکی خودداری کرده است.

پیش از این نیز صدها نفر از کارمندان این اداره کار خود را از دست داده بودند. حالا با بیرون شدن حدود هزار نفر دیگر از این اداره، کار آن تقریباً تعطیل خواهد شد و تنها عده معدودی برای حفاظت از دارایی آن باقی خواهند ماند.

اسدالله عزیزی، یکی از این کارمندان گفت که اگر جنجال‌های سیاسی فعلاً حل نمی‌شود، حکومت می‌تواند به کارمندان این اداره اجازه دهد که سایر کارهای مربوط به توزیع شناسنامه‌ها را به پیش ببرند تا زمان حل مسائل سیاسی، این اداره به کارش ادامه دهد.

هنوز مقام‌های دولتی در واکنش به اعتراض این کارمندان اظهار نظری نکرده‌اند و از اظهارات این کارمندان پیدا است که آن‌ها امیدواری چندانی به ادامه فعالیت اداره خود ندارند.

خبرنگاران می‌گویند که این امر به معنای آن است که توزیع شناسنامه‌های الکترونیکیی از دستور کار دولت افغانستان خارج می‌شود و وعده رهبران حکومت وحدت ملی مبنی بر توزیع فوری شناسنامه‌های الکترونیکیی تحقق نخواهد یافت.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقایان غنی و عبدالله در توافق‌نامه تشکیل حکومت وحدت ملی، متعهد به توزیع فوری شناسنامه‌های الکترونیک شدند

اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی در بند ۵ بخش الف موافقت‌نامه حکومت وحدت ملی (۲۹ سنبله ۱۳۹۳) متعهد به توزیع فوری شناسنامه‌های الکترونیکی شدند.

آقای غنی به دنبال این تعهد، در نخستین روز کاری خود قانون ثبت احوال نفوس را به نشانه پابندی به این تعهد امضا کرد که راه را برای توزیع این شناسنامه‌ها هموار می‌کرد.

ولی پافشاری برخی از سیاست‌مداران برای درج واژه "افغان" در شناسنامه‌های الکترونیکیی و برگزاری یک رشته تظاهرات با شرکت حامیان این خواست، جنجال‌های سیاسی، توزیع این شناسنامه را به تعویق انداخت.

پیش از تصویب قانون ثبت احوال نفوس، درج یا عدم درج واژه "افغان" به عنوان ملیت شهروندان کشور در پارلمان نیز جنجال‌های طولانی را در پی داشت که در نهایت، از درج این واژه صرف نظر شد چنان‌که از درج قومیت شهروندان هم صرف نظر شد.

Image caption در طرح نهایی این شناسنامه‌ها، از درج واژه افغان و نام‌های اقوام صرف نظر شد، اما جنجال‌ها هنوز ادامه دارد

چندی پیش اشرف غنی رئیس جمهوری گفت که "مشکلات فنی" باعث شده که توزیع این شناسنامه‌ها به تاخیر بیفتد، اما مسئولان اداره شناسنامه‌های الکترونیکیی بارها گفته‌اند که هیچ مشکل فنی در توزیع این شناسنامه‌ها وجود ندارد، بلکه این جنجال‌های سیاسی است که آن را با مشکل مواجه کرده است.

هدف از توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی کمک به تهیه اطلاعات معتبر از جمعیت کشور، تامین شفافیت در انتخابات، بهبود عرضه خدمات به شهروندان و ایجاد سهولت در کار مبارزه با جرایم خوانده شده بود.