ادارات دولتی افغانستان سال‌ها است که پول برق خود را نپرداخته‌اند

Image caption نام دادگاه عالی افغانستان هم در فهرست بدهکاران شرکت برق است

شرکت برق افغانستان اعلام کرده که ۲۵ وزارتخانه و اداره دولتی و از جمله دادگاه عالی کشور، پول برق خود را نپرداخته‌اند و بدهکارند.

وحید توحیدی، سخنگوی این شرکت به خبرنگاران گفت که مجموع پولی که این نهادها به عنوان مجریان اصلی قانون در کشور بدهکارند، به دو میلیاد و ۷۲۰ میلیون افغانی (حدود ۴۰ میلیون دلار) می‌رسد.

او گفت که بدهکاری هر یک از هشت وزارتخانه و اداره دولتی که نام‌های آن‌ها در این فهرست است، به بیش از صد میلیون افغانی می‌رسد، از جمله اداره ارگان‌های محل ۳۴۰ میلیون افغانی بدهکار است.

سخنگوی شرکت برق با اشاره به این که هیچ‌ یک از این ۲۵ نهاد کم‌تر از ۱۰ میلیون افغانی بدهکار نیستند، گفت که آن‌ها از سال ۱۳۸۹ پول برق خود را نپرداخته‌اند.

آقای توحیدی افزود که اگر نام‌های نهادهایی که کم‌تر از ۱۰ میلیون افغانی بدهکارند به این فهرست افزوده شود، این فهرست بسیار طولانی می‌شود.

آقای توحیدی افزود که در حال حاضر برخی از این نهادهای دولتی بودجه‌ای برای پرداخت پول برق خود را ندارند.

با وجود این، او هشدار داد که اگر این ادارات دولتی به‌زودی پول برق خود را نپردازند، برق آن‌ها قطع خواهد شد.

Image caption افغانستان با کمبود برق مواجه است

از سوی دیگر، اجمل عبدالرحیم‌زی، سخنگوی وزارت مالیه/دارایی گفت که پول برق بخشی از بودجه جاری ادارات دولتی است و هر ساله این پول به بودجه آن‌ها واریز می‌شود.

آقای عبدالرحیم‌زی افزود که برای تصفیه حساب پول برق ادارات دولتی که از شرکت برق بدهکارند، کمیسیونی تشکیل شده است.

مسئولان شرکت برق می‌گویند که نپرداختن پول برق به این صورت، باعث ‌می‌شود که خدمات برق‌رسانی با مشکل مواجه شود.

پیش از این شرکت برق اعلام کرده بود که برخی از افراد زورمند هم پول برق خود را سال‌ها است نپرداخته و میلیون‌ها افغانی بدهکارند.

افغانستان با کمبود نیروی برق مواجه است و حتی نیروی برق در کابل، پایتخت، هم کافی نیست. از هفته‌ها پیش خانه‌های مسکونی به صورت نوبتی از نیروی برق استفاده می‌کنند.