سیما جوینده، والی غور، معاون والی کابل شد

اداره ارگان‌های محلی افغانستان اعلام کرده که بر اساس حکم ریاست جمهوری، سیما جوینده، والی (استاندار) غور به عنوان معاون والی کابل منصوب شده است.

منیره یوسف‌زاده، سخنگوی اداره ارگان‌های محلی افغانستان می‌گوید که هنوز کسی به عنوان والی جدید ولایت غور انتخاب نشده و در حال حاضر معاون والی غور، سرپرستی این ولایت را بر عهده گرفته است.

با این حال خانم جوینده به بی‌بی‌سی گفته که هنوز این حکم به صورت رسمی به او اطلاع داده نشده است. او همچنین گفته که پست جدید را نخواهد پذیرفت.

سیما جوینده در اوایل ماه سرطان (تیر) سال جاری به عنوان والی غور انتخاب شد.

پیش از او معصومه مرادی از سوی حکومت وحدت ملی به عنوان والی دایکندی انتخاب شده بود و خانم جوینده دومین والی زن در این حکومت بود.

خانم جوینده متولد سال ۱۳۵۱در شهر فیروزکوه (چغچران سابق)، مرکز ولایت غور و دارای درجه تحصیلی لیسانس است.

او به عنوان معلم، کارمند وزارت توسعه روستاهای افغانستان و هم به عنوان کارمند موسسات خیریه کار کرده است. خانم جوینده عضو لویه جرگه‎های قانون اساسی و اضطراری افغانستان نیز بوده است.

خانم جوینده حدود دو ماه پیش گفته بود که شماری از افراد "زن ستیز" و غاصبان زمین در ولایت غور او را تهدید به مرگ کرده‌اند.

پس از انتخاب او به عنوان والی غور، در حمایت و در مخالفت با او گردهمایی‌هایی در این ولایت راه‌اندازی شده بود.

جمعیت ولایت غور در مرکز افغانستان حدود هشتصد هزار نفر است و بیشتر ساکنان آن فقیر هستند. آمار نشان می‌دهد که در روستاهای این ولایت بیش از صد گروه مسلح غیرمسئول فعال هستند و علیه یکدیگر می‌جنگند و گاهی نیروهای دولتی را تهدید می‌کنند.

حضور زنان نیز در غور کمرنگ اما موارد خشونت علیه آنها زیاد است.