وزیر دفاع آمریکا به افغانستان رفت

حق نشر عکس w
Image caption آقای کارتر پس از ورود به پایگاه هوایی بگرام با سربازان آمریکایی حاضر در این پایگاه دیدار کرد، عکس از توییتر وزارت دفاع آمریکا

وزارت دفاع آمریکا از سفر اشتون کارتر، وزیر دفاع این کشور به افغانستان و دیدار او با همتای افغانش خبر داده است. گفته شده که هدف از این سفر آقای کارتر بررسی وضعیت امنیتی در افغانستان و ارزیابی راه‌های کمک آمریکا به نیروهای امنیتی افغان است.

آقای کارتر روز جمعه، ١٨ دسامبر، در یک سفر از پیش اعلام‌نشده وارد پایگاه نظامی فنتی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان شد.

اشتون کارتر در این پایگاه با نظامیان آمریکایی حاضر در افغانستان دیدار و از اینکه در تعطیلات پایان سال میلادی همچنان وظیفه اجرا می‌کنند، تشکر کرد.

وزیر دفاع آمریکا سپس با معصوم استانکزی، سرپرست وزارت دفاع افغانستان، دیدار کرد و دو طرف در یک نشست خبری مشترک حاضر شدند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که آقای کارتر در این نشست خبری از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به عنوان خطری یاد کرده است که آمریکا آن را از نزدیک زیر نظر دارد.

آقای کارتر همچنین گفته که پیروزهای گروه طالبان در بعضی از مناطق افغانستان، "حتی اگر موقتی باشد، نشان می‌دهد که این جنگ تا چه اندازه سخت و دشوار است."

سفر وزیر دفاع آمریکا به ننگرهار در حالی انجام می‌شود که چند روز پیش، ژنرال جان کمبل، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان گفته بود که حامیان گروه موسوم به دولت اسلامی تلاش می‌کنند تا این ولایت را به مرکز منطقه‌ای این گروه تبدیل کنند.

او گفت داعش می‌خواهد پایگاهی در جلال‌آباد بسازد تا به "عنوان پایگاه اصلی برای ولایت خراسان این گروه استفاده شود و تلاش دارند راه خود را به سوی ولایت کنر در شمال ننگرهار باز کنند."

آقای کمبل همچنین از حضور "جنگجویان خارجی"، از جمله شهروندان عراق و سوریه در کنار نیروهای وفادار به داعش در ولایت ننگرهار خبر داده بود.

آمریکا در حال حاضر نزدیک به ١٠ هزار نیرو در افغانستان دارد که قرار است بیش از نیمی از این نیروها پس از سال ٢٠١٦ نیز در افغانستان باقی بمانند.