کمک ۲۷۵ میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی برای تامین انرژی در افغانستان

حق نشر عکس MoF
Image caption پانلا (راست): منابع انرژی ناکافی و عدم تعادل عرضه و تقاضا، فرصت‌های رشد و درآمد را محدود ساخته و سبب ایجاد نابرابری‌های اقتصادی شده

بانک توسعه آسیایی قرارداد تحویل ۲۷۵ میلیون دلار از کمک ۱.۲ میلیارد دلاری خود برای تامین انرژی در افغانستان را با دولت این کشور امضا کرد.

توماس پانلا رئیس دفتر این بانک در افغانستان هنگام امضای این قرارداد با اکلیل حکیمی وزیر مالیه/داریی افغانستان گفت: "منابع انرژی ناکافی و عدم تعادل عرضه و تقاضا، فرصت‌های رشد و درآمد را محدود ساخته و سبب ایجاد نابرابری‌های اقتصادی شده که می‎تواند ناامنی و نارضایتی را به بار بیاورد".

آقای حکیمی همچنین گفته: "این نوع همکاری می‌تواند برنامه عرضه انرژی حکومت را که بیش از ۱۰ میلیارد دلار هزینه داشته و هدف آن که تامین برق و افزایش رشد اقتصادی و کاهش فقر می‌باشد، تقویت بخشد."

وزارت مالیه افغانستان گفته که این ۲۷۵ میلیون دلار در طرح تمدید خط انتقال نیروی برق در شمال افغانستان هزینه خواهد شد.

این پول بخشی از کمک ۱.۲ میلیارد دلاری بانک توسعه آسیایی است که آلمان، هلند و بریتانیا آن را می‌پردازد و چندی پیش اعطای آن به دولت افغانستان اعلام شد.

در اعلامیه ای که قبلاً از سوی این بانک در این مورد منتشر شده بود، آمد که ۲۷۵ میلیون دلار آن تا پایان سال جاری میلادی و بقیه آن تا ۲۰۲۵ به دولت افغانستان تحویل داده خواهد شد.

حق نشر عکس BRISHNA
Image caption هشتاد درصد برق افغانستان وارداتی است

هدف از این کمک کاهش فقر و تقویت زیرساخت‌های بخش انرژی در افغانستان خوانده شده است. این کشور ۸۰ درصد کل منابع انرژی مورد نیازش را از کشورهای همسایه تامین می‌کند.

وزارت مالیه در اعلامیه‌ای نوشته که هماهنگ نبودن شبکه ملی برق افغانستان با شبکه برق چهار کشور تامین کننده برق افغانستان ـ ایران، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان ـ باعث بالا رفتن هزینه واردات برق از این کشورها شده است.