روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۸ قوس

Image caption دیروز شماری از رهبران جهادی افغانستان تشکیل شورای حراثت و ثبات افغانستان را اعلام‌کردند

روزنامه‌های امروز کابل در سرمقاله و مطالب تحلیلی خود، به تصمیم دیروز شماری از رهبران جهادی افغانستان که اعلام کردند برای ایجاد اصلاحات و جلوگیری از فروپاشی نظام کنونی افغانستان 'شورای حراست و ثبات افغانستان' را ایجاد کرده‌اند، پرداخته‌اند.

روزنامه افغانستان نوشته که برخی رهبران جهادی که در ساختار حکومت وحدت ملی جایگاهی برای آنها تعریف نشده بود و از سوی دیگر در حکومت قبلی در مقامات بالای حکومتی جای داشتند، بار دیگر به تدویر جلسات هماهنگی میان مجاهدین سابق پرداختند و در نهایت تشکیل شورای عالی مشورتی را به رئیس جمهور پیشنهاد کردند.

سرمقاله نویس این روزنامه پرسیده که هنوز روشن نیست که آیا این شورا در ساختار دولت و با بودجه دولت، فعالیت می‌کند و یا به صورت مستقل می‌خواهد کارهای خود را به پیش ببرد؟ از آنجایی که هدف اینها تشکیل نیروهای مردمی متشکل از مجاهدین سابق است؛ پس این شورا صرف کارکرد سیاسی ندارد؛ بلکه کارکرد نظامی نیز دارد.

نویسنده معتقد است که این شورا در آینده دارای دهها هزار نیروی شبه نظامی در کشور خواهد شد. حال سؤال این است که این نیروها از کی فرمان خواهند برد؟ حکومت و یا شورای حراست و ثبات؟ آیا در کشوری که میان دو نفر اعتماد لازم وجود ندارد، حکومت می‌تواند روی صداقت این شورا اعتماد کند؟ آیا این شورا نمی‌تواند در آینده دردسر ساز باشد و خود به تهدید کننده امنیت و ثبات در کشور تبدیل شود؟

روزنامه اطلاعات روزنیز نوشته که اکنون پرسش اساسی این است که آیا این شورا می‌تواند اپوزیسیون قدرتمند و اصلاحگر برای افغانستان باشد؟ آیا این شورا می‌تواند در حفظ نظام و ثبات افغانستان کمک کند؟

به نظر سرمقاله نویس این روزنامه شورای حراست و ثبات افغانستان یک تشکل تأثیرگذار بر روند‌های سیاسی و امنیتی خواهد بود. این شورا هم‌چنان غیرقابل پیش بینی‌است. هنوز هیچ اطمینان و اعتماد بر سر کارایی این شورا وجود ندارد. مردم در عین حالی‌که از آینده‌ نامعلوم شان می‌ترسند و از حکومت وحدت ملی بیزار هستند، شک دارند که این شورا به بهبود زندگی و امنیت شان کمک کند.

حق نشر عکس 8am
Image caption عکس و تیتر اول روزنامه هشت صبح

به نظر نویسنده با توجه به اشتباهات و عمل‌کردهای رئیس جمهور غنی که در بی‌ثباتی افغانستان نقش برجسته داشته است، تشکیل این شورا می‌تواند محور فشار سیاسی و منسجم بر حکومت وحدت ملی باشد. اما دوام و تاثیرگذاری این شورا منوط به این خواهد بود که این شورا چقدر می‌تواند در دایره‌ مطالبات سیاسی و برنامه‌های بزرگ و درازمدتش خواست‌های مردمی و ملی را طرح و پیگیری کند.

روزنامه ۸صبح نوشته که عمر تفاهم‌نامه حکومت وحدت ملی دو سال است. در ماه میزان(مهر) سال آینده عمر تفاهم‌نامه به پایان می‌رسد و جناح‌های سیاسی گوناگون برای زمان بعد از پایان یافتن این توافق‌نامه خودشان را آماده می‌کنند. به‌نظر می‌رسد که شورای حراست از ثبات هم می‌خواهد برای حوادث پس از ماه میزان سال آینده آماده باشد.

نویسنده افزوده که عمده‌ترین اشتباه حکومت وحدت ملی این بود که برای تطبیق تفاهم‌نامه‌ای که رئیس‌جمهور و رئیس اجرایی پیش از احراز قدرت امضا کرده بودند، گام اساسی برنداشتند. درست است که حکومت وحدت ملی مصروف مدیریت جنگ شد، اما می‌توانست در کنار آن برای تطبیق تفاهم‌نامه ‌سیاسی هم گام‌های مهمی بردارد.

نویسنده افزوده که تاکنون سرنوشت اصلاح نظام انتخاباتی معلوم نیست. توزیع شناسنامه‌های الکترونیک هم به بن‌بست خورد. اگر رئیس‌جمهور و رئیس اجرایی از امروز برای تطبیق توافق‌نامه ‌سیاسی گام اساسی برندارند، به احتمال قوی که حکومت در ماه میزان سال آینده به مشکلات جدی دچار می‌شود. پیش‌بینی می‌شود که سال آینده جنگ سختی در پیش رو است.

نویسند روزنامه آرمان ملی نیز نوشته که ایجاد این شورا در حال حاضر فقط در صورتی می‌تواند تحول مثبتی در مناسبات سیاسی کشور تلقی شود که بتواند رهبری دولت وحدت ملی را به پابندی و التزام به مفاد توافق نامه سیاسی وادار کند تا از یک طرف از بحران مشروعیت نظام در نیمه‌های‌سال آینده خورشیدی در کشور جلوگیری شود و از جانب دیگربه فرسایش اعتماد مردم افغانستان و جامعه جهانی به روند دشوار دموکراسی، حاکمیت قانون و حکومتداری در افغانستان پایان داده شود.

نویسنده افزوده که در غیر آن، ایجاد این شورا در حد یک ژست سیاسی شماری از سیاسیون بیرون از حکومت برای کسب امتیاز یا تقویت جایگاه مهره‌ها و افرادشان در بدنه حکومت و اعمال فشار به منظور انصراف و اغماض از پرونده‌های فساد و تاراج دارایی‌های عامه که از حکومت پیشین به دولت وحدت ملی به میراث مانده است، ارزیابی خواهد شد.

روزنامه سرنوشت نیز نوشته، مهم این است که شورا چه اقدامات را در زمینه ایجاد صلح، ثبات، بهبود نظام انجام انجام می‌دهد و چه کمکهای را به نظام می‌کند. اگر شورا در صدد تخریب نظام و فشار بر دولت بود تا زمینه را برای جابجای افراد خود در پست‌های دولتی فراهم کند این موضع چیزی است که مردم دیگر به آن توجه نخواهد کرد.