آیا افغانستان می‎تواند قهرمانی خود را در جنوب آسیا تکرار کند؟

حق نشر عکس .

تیم ملی فوتبال افغانستان از تاریخ ۲۴ دسامبر برای آخرین بار در رقابت های فوتبال قهرمانی جنوب آسیا شرکت خواهد کرد تا از عنوان قهرمانی خود در دوره گذشته این رقابت ها در سال ۲۰۱۳ دفاع کند.

افغانستان در طی دو دوره گذشته این مسابقات یکی از مدعیان اصلی قهرمانی بوده است. این تیم در سال ۲۰۱۱ با قبولی شکست در مقابل هند نائب قهرمان شد اما در سال ۲۰۱۳ با شکست این تیم قهرمانی را به دست آورد. این بار نیز تیم ملی فوتبال افغانستان برای آخرین بار در این جام شرکت خواهد کرد.

قهرمانی در سال ۲۰۱۳

تیم ملی فوتبال افغانستان با هدایت یوسف کارگر در سال ۲۰۱۳ قهرمانی جنوب آسیا را به دست آورد. اگر خواسته باشیم تیم کنونی و تیم سال ۲۰۱۳ را با هم مقایسه کنیم با تفاوت‌ها و ارزش‌های زیادی روبه رو خواهیم شد.

افغانستان با تشکیلی از بازیکنان داخلی و خارجی در دوره گذشته با تیم های سریلانکا، مالدیو و بوتان هم گروه شد و به عنوان صدرنشین، راهی چهار تیم مسابقات شد.

در مرحله نیمه نهایی نیز در مقابل ۲۰ هزار تماشاگر نپالی در ورزشگاه داشارات با تک گل سنجر احمدی و درخشش دروازه بان تیمش منصور فقیریار نپال را برد و با اقتدار مسافر فینال مسابقات شد.

در فینال نیز با حساب ۲ بر ۰ حریف دیرینه اش هند را شکست داد و ضمن انتقام شکست سال ۲۰۱۱ جشن قهرمانی به یاد ماندنی را در ورزشگاه کتماندو نپال برپا کرد.

حق نشر عکس .

شب قهرمانی

آن شب افغانستان شاهد شبی تاریخی و تکرار نشدنی بود. مردمی که سال ها از پدیده جنگ و نا امنی آزار و اذیت شده اند به خیابان ها آمدند و پس از قهرمانی افغانستان در کابل و سایر شهرهای افغانستان به جشن و شادی پرداختند.

تنها چیزی که بیشتر از همه واضح بود شادی مردم بود، شادی که شاید برای اولین بار فوتبالیستان به آنان هدیه داده بودند.

چلنج کاپ و شانس حضور در جام ملت های آسیا

پس از قهرمانی در جنوب آسیا فوتبال افغانستان وارد فاز تازه‌ای از مستطیل سبز شد. در حالی که سطح توقع از تیم ملی نیز به مراتب نسبت به گذشه بالا رفت. همه می‌گفتند تیمی که قهرمان جنوب آسیا شده است توانایی صعود به جام ملت های آسیا را نیز دارد.

حالا افغانستان در آستانه موقعیتی بزرگ قرار دارد و آنهم شانس صعود به جام ملت های آسیا است. جام چلنج کاپ در میان تیم‌های درجه ۲ آسیا برگزار می‌شود که قهرمان این جام می‌تواند آخرین سهمیه حضور در جام ملت های آسیا را کسب کند. این جام برای آخرین بار در سال ۲۰۱۴ در مالدیو برگزار شد.

افغانستان در آخرین دوره رقابت های قهرمانی چلنج کاپ آسیا به عنوان تیم دوم راهی چهار تیم برتر این مسابقات شد. خیلی ها به قهرمانی افغانستان در این مسابقات امیدوار بودند و نتایج خوب این تیم در دور گروهی نیز شانس قهرمانی این تیم را افزایش داد. اما این تیم در مرحله نیمه نهایی و رسیدن به فینال مسابقات سختی را در پیش داشت.

از تصادف اتوبوس تیم تا سوءقصد به جان سرمربی

پس از پیروزی تیم ملی فوتبال افغانستان مقابل ترکمنستان در آخرین بازی دور گروهی که منجر به صعود این تیم به جمع ۴ تیم رقابت ها شد، اتفاق تلخ تصادف اتوبوس تیم ملی در خیابان های مالدیو، شوک سختی را به اردوی تیم ملی فوتبال افغانستان وادر کرد.

پس از پایان چلنج کاپ پرونده فوتبال افغانستان بازهم ورق زده شد. طوری که اتفاقات و فراز و نشیب های زیادی در مسیر پیشرفت فوتبال افغانستان قرار گرفت.

مدتی پس از پایان چلنج کاپ، فدراسیون فوتبال خبر منحل شدن تیم ملی را داد. کارگر سرمربی وقت تیم ملی اعلام کرد که بازیکنانش کیفیت لازم را از دست داده اند و باید بازیکنان جدیدی جذب تیم ملی شوند.

حق نشر عکس AFF
Image caption یوسف کارگر در شفاخانه

پس از مدتی سکوت و انتظار، سرانجام زمزمه های تشکیل مجدد تیم ملی آغاز شد.

افغانستان آماده دیدار برگشت مسابقه دوستانه با رقیب دیرینه اش پاکستان شد.

درست در روزی که قرار بود تمرینات آماده سازی تیم ملی در کابل آغاز شود خبر رسید یوسف کارگر سرمربی تیم ملی فوتبال توسط افرادی ناشناس با ضربات چاقو به شدت زخمی شده و در بیمارستان بستری شده است.

این اتفاق شوک دیگری را به فوتبال افغانستان وارد کرد.

برکناری اسکلزیچ

یوسف کارگر بعد از این سوءقصد از سرمربی‌گری تیم فوتبال افغانستان کنار رفت و اسلاوان اسکلیزیچ، ب وسنیایی‌تبار به عنوان سرمربی برگزیده شد.

نتیجه نگرفتن تیم ملی فوتبال افغانستان در مقدماتی جام جهانی و کارنامه ضعیف این تیم در این مسابقات، فدراسیون فوتبال این کشور را به واکنش وا داشت.

در حالی که شمار زیادی از مردم از نحوه بازی تیم ملی تحت هدایت اسکلزیچ راضی بودند این بار نیز این مربی آلمانی در لیست اخراج فدراسیون فوتبال قرار گرفت.

اسکلزیچ به طور رسمی از هدایت تیم ملی فوتبال افغانستان توسط فدراسیون فوتبال کنار گذاشته شد تا این مربی در طی یک سال دومین مربی اخراجی تیم ملی افغانستان شود.

این اخراج در آستانه ششمین دیدار افغانستان در مقدماتی جام جهانی رقم خورد. طوری که افغانستان قرار است در تهران میزبان تیم ملی فوتبال کامبوج باشد.

پیتر شگرت

پس از ادعای فدراسیون فوتبال مبنی بر استخدام یک مربی طراز اول، سرانجام پس از نزدیک به یک ماه پیتر شگرت کروات به عنوان سرمربی جدید تیم ملی فوتبال افغانستان معرفی شد.

این مربی در اولین گام برای مراسم معارفه‌اش به کابل آمد و پس از چند ساعت برای شروع کارش راهی تهران شد تا هدایت تیم ملی فوتبال افغانستان در مقابل کامبوج را برعهده بگیرد.

شگرت یک مربی فوق العاده جدی و سخت گیر به نظر می‌رسد و پیش از برنامه های تاکتیکی اش از ایجاد نظم و دیسیپلین در ترکیب تیم ملی صحبت کرده بود.

حضور شگرت برای نخستین بار روی نیمکت افغانستان همراه شد با ثبت دومین پیروزی در مقدماتی جام جهانی. افغانستان در ورزشگاه تختی تهران با حساب ۳ بر ۰ کامبوج را شکست داد و در این گروه ۶ امتیازی شد.

آیا قهرمانی جنوب آسیا تکرار می‌شود؟

پس از پایان این دیدار ملی پوشان دوباره از هم جدا شدند. بازیکنان داخلی به افغانستان برگشتند و بازیکنان مقیم خارج هم راهی اروپا و آمریکا شدند.

دیدار بعدی افغانستان در مقدماتی جام جهانی در ماه حمل (فروردین) برگزار می‌شود و افغانستان باید در دو مسابقه حساس و پایانی‌اش مقابل تیم‌های ژاپن و سنگاپور قرار بگیرد.

این تیم تلاش می‌کند تا حداقل با کسب امتیازات لازم به مرحله بعدی مقدماتی جام ملت‌های آسیا صعود کند. اما قبل از دیدار با این دو تیم افغانستان می‌تواند یک بار دیگر شب شاد دیگری را به مردم هدیه دهد.

تیم ملی افغانستان پس از پایان اردویی یک هفته‌ای در قطر، راهی ایالت کرلا هند شده است تا در مسابقات قهرمانی جنوب آسیا شرکت کند.

شیران خراسان در گروه B با تیم‌های بنگلادش، مالدیو و بوتان هم گروه است و اولین دیدارش نیز روز چهارشنبه ۲۴ دسمبر در مقابل بنگلادش برگزار می‌شود.

آیا افغانستان می‌تواند برای آخرین بار کاپ قهرمانی را از هند به افغانستان بیاورد؟

بیشتر بخوانید

تیم ملی فوتبال افغانستان؛ گرفتار فلسفه ناکام یا برنامه دراز مدت؟

سرمربی تیم ملی 'مرد بزرگ فوتبال افغانستان' شد

شکست سنگین تیم فوتبال افغانستان از سوریه