یک فرمانده پلیس هلمند: جان نیروهای محاصره شده در خطر است

حق نشر عکس AP
Image caption فرمانده پلیس سنگین هشدار داد که اگر تا ساعتی دیگر کمک نرسد، جان نیروهای پلیس و ارتش در معرض خطر جدی قرار خواهد گرفت

فرمانده پلیس ولسوالی سنگین ولایت هلمند در جنوب افغانستان هشدار داده که اگر تا ساعتی دیگر نیروی کمکی برای نجات نیروهای پلیس و ارتش که در محاصره طالبان هستند نرسد، جان آنها در خطر است.

محمد داوود که از مرکز فرماندهی پلیس با تلفن ماهواره‌ای با بی‌بی‌سی صحبت می‌کرد، گفت که نیروهای پلیس در ساختمان مقر فرماندهی پلیس و شماری از سربازان ارتش در ساختمان پایگاه خود در مرکز ولسوالی سنگین به محاصره گروه طالبان درآمده‌اند.

به گفته او، در حال حاضر تمام مناطق ولسوالی سنگین، بازار و تمام ساختمان‌های دولتی در مرکز این ولسوالی به تصرف طالبان درآمده و تنها مرکز فرماندهی پلیس و پایگاه ارتش، در اختیار پلیس و ارتش است که هر دو در کنار هم موقعیت دارند.

در حالی‌که صدای شلیک گلوله در پس زمینه گفت‌وگوی تلفنی با فرمانده پلیس سنگین شنیده می‌شد، او هشدار داد که اگر دولت به این نیروها کمک فوری نرساند، همه آن‌ها به دست طالبان خواهند افتاد. او تاکید کرد که جان این نیروها در خطر است.

آقای داوود افزود که از دو روز پیش مواد خوراکی و مهمات به این نیروها نرسیده و زخمیان و اجساد کشته‌شدگان نیروهای امنیتی در میدان مانده‌اند.

به گفته او، نبرد بین طالبان و نیروهای دولتی در ولسوالی سنگین از یک ماه پیش جریان داشته و از سه روز پیش شدت یافته است.

فرمانده پلیس سنگین افزود که در جریان نبرد در این یک ماه، ۳۶۵ نفر از نیروهای دولتی کشته و زخمی شده‌اند و هیچ مرجعی نه مهمات و نه نیروهای تازه نفس به کمک آن‌ها نفرستاده است.

با تصرف ولسوالی سنگین از سوی گروه طالبان، این گروه بر بخشی از شاهراه استراتژیک قندهار-هرات مسلط می‌شود که کابل را از طریق ولایت‌های جنوبی به غرب کشور وصل می‌کند.

حق نشر عکس EPA