وزارت دفاع سقوط ولسوالی سنگین در ولایت هلمند را رد کرد

Image caption آقای وزیری در مورد سخنان فرمانده پلیس سنگین و معاون والی هلمند اظهار تردید کرد

وزارت دفاع افغانستان خبر سقوط ولسوالی سنگین در ولایت جنوبی هلمند را رد کرده و گفته که تنها چند پاسگاه به دست طالبان افتاده است.

پیشتر فرمانده پلیس سنگین به بی‌بی‌سی گفته بود که تنها ساختمان مقر فرماندهی پلیس و مقر یک واحد ارتش به دست طالبان نیفتاده و بقیه مراکز دولتی و مناطق این ولسوالی به دست طالبان افتاده است.

به دنبال هشدار محمد داوود مبنی براین که اگر نیروهای کمکی نرسد، جان ماموران امنیتی در این ولسوالی در خطر است، سخنگویان وزارت دفاع و داخله/کشور در برابر خبرنگاران ظاهر شدند.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع اظهارات او و همچنین سخنان محمدجان رسول‌یار معاون والی هلمند مبنی برکشته شدن بیش از ۹۰ تن از نیروهای امنیتی را رد کرد و گفت که در ۴۸ ساعت گذشته تنها ۱۵ نفر در سراسر افغانستان کشته شده اند.

آقای وزیری در واکنش به اظهارات محمد داوود، با تاکید بر این که چنین اطلاع‌رسانی در هیچ قانونی در دنیا نیست، گفت: "من نمی دانم که او چرا به خود جرات می دهد که این [سخن] را می گوید."

Image caption گروه طالبان گفته که شامگاه مرکز ولسوالی سنگین را تصرف کرده، اما سخنگوی وزارت دفاع گفته که تنها چند پاسگاه به دست این گروه افتاده

سخنگوی وزارت دفاع تایید کرد که "در هلمند جنگ هست و فشار دشمن هست"، اما افزود که در آن جا جنگ "استخباراتی" جریان دارد و "خارجی‌ها" در کنار شورشیان می‌جنگند.

او گفت که همین حالا در شش ولسوالی واشیر، نوزاد، خان‎نشین، سنگین، گرشک و نادعلی عملاً جنگ جریان دارد، ولی نیروهای دولتی به موفقیت‌هایی هم دست یافته‌اند.

آقای وزیری گفت در هریک از این ولسوالی ها دهها نفر از شورشیان کشته شده اند که مجموع آنها به ۲۰۰ نفر می رسد.

اوضاع در هلمند حد اقل در یک سال گذشته نسبتا آرام بود، اما وزارت داخله افغانستان می‌گوید به دنبال شکست طالبان در ولایت شمالی قندوز، افراد این گروه دوباره به جنوب کشور بازگشته و در تلاشند تا هلمند را به مرکز اصلی خود تبدیل کنند و با درآمد کشت خشخاش، هزینه جنگ را فراهم کنند.

مقام‌های امنیتی افغانستان می‌گویند هم اکنون در ۱۵ ولایت افغانستان به‌ویژه ولایت‌های جنوب و جنوب‌غربی هلمند، نیمروز، فراه، زابل، قندهار و ارزگان جنگ با طالبان جریان دارد.

گروه طالبان اما ادعا می‌کند که افراد این گروه نه تنها ولسوالی سنگین، بلکه مناطق دیگری را هم در هلمند به تصرف خود در آورده‌اند و به نیروهای دولتی تلفات سنگینی وارد کرده‌اند.