مودی: امیدوارم پاکستان نقش یک پل را ایفاکند نه یک مانع بر سر راه افغانستان

حق نشر عکس MEA
Image caption استقبال از سفر مودی به کابل گرم و از سخنرانی او در پارلمان افغانستان به شدت استقبال شد

نارندرا مودی، نخست وزیر هند که امروز برای افتتاح ساختمان جدید پارلمان افغانستان و دیدار با مقام‌های افغان به کابل سفر کرده بود، اعلام‌کرد که امیدوار است پاکستان در آینده نقش یک پل را برای افغانستان بازی کند نه یک مانع برای اتصال این کشور به کشورهای آسیای جنوبی و فراتر از آن.

او گفت که افغانستان نیاز به همکاری و کمک تمام همسایگانش دارد. همه کشورها در منطقه همانند ایران، پاکستان و هند باید برای شناخت از سرنوشت مشترک شان همکاری کنند و متحد باشند.

به گفته آقای مودی زمانیکه افغانستان به یک بهشت امن، مرکز ایده‌ها، تجارت، انرژی و سرمایه‌گذاری در منطقه تبدیل شود، همه کشورهای منطقه کامگار خواهند شد.

او گفت که به همین دلیل هند تلاش می‌کند تا افغانستان را از طریق زمینی و دریایی به بندر چابهار ایران متصل کند.

به گفته مودی، او امیدواراست، روزی برسد که انرژی آسیای میانه باعث استحکام رشد منطقه شود و یک کابلی دوباره قلب مردم هند را تسخیر کند.

او گفت که در کنار شجاعت مردم افغانستان این کشور زمانی موفق خواهد شد، که تروریسم بین‌المللی دیگر صادر نشود و پروشگاه و پناهگاه تروریسم بسته شود و حامیان تروریسم دست از حمایت بردارند.

حق نشر عکس MEA
Image caption آقای مودی استقبال رئیس جمهوری افغانستان را از خود گرم و صمیمانه خوانده است

آقای مودی به کشور خاص اشاره نکرد ولی مقام‌های افغان همواره پاکستان را به حمایت از تروریسم متهم کرده‌اند.

نخست وزیر هند گفت که تروریسم و خشونت نمی‌تواند وسیله باشد که آینده افغانستان را ترسیم و خواست مردم را برآورده کند. به این دلیل، آتشی که در افغانستان روشن شده محدود به این کشور باقی نخواهد ماند. مردم افغانستان همانطور که شهامت این را دارند که با همسایگان خود در صلح و آشتی زندگی کنند به همان اندازه شهامت دفاع از آزادی خود را نیز دارند.

او گفت که خون‌های زیادی در رودخانه کابل جاری شده، تراژیدی زیادی قله‌های کوهستانها را تاریک ساخته و رویایی‌های زیادی در مناقشات بیجا سوختانده شده‌است.

به گفته او با تمام این، افغانها می‌توانند همانند یک ملت کنار هم بیایند. اکنون زمان این است که همه کنار هم بیایند و آنهای که از خارج به جنگ کمک می‌کنند باید به این سالن(پارلمان) راه یابند.

حق نشر عکس MEA
Image caption آقای مودی صبح امروز وارد کابل شد

آنهای که از طریق تفنگ قدرت می‌خواهند باید از طریق رای به قدرت برسند. آنهای که خانه را خراب کردند باید در بازسازی سهیم باشند.

او گفت که این کار باید به خواست افغانستان باشد نه براساس محاسبات دیگران. این سالن باید جای همه افغانها و جای برای آرمانهای همگی افغانها باشد. حقوق تمام شهروندان افغانستان باید در این سالن محفوظ و آنان از آینده خود مطمئن باشند.

آقای مودی گفت:" افرادی هستند که حضور ما را دوست ندارند و از قدرت مشارکت ما راحت نیستند و حتی تلاش کردند مانع شوند، ولی ما اینجا هستیم چون مردم افغانستان به ما اعتماد کردند. بر تعهدات ما شک نکرده و نتایج مشارکت ما را مشاهده کردند. براساس یافته‌های خود قضاوت کردند نه براساس گفته دیگران."

او گفت که حضور هند در افغانستان برای همکاری است و نه برای رقابت. برای بنیان نهادن آینده افغانستان است، نه برای شعله ورد کردن جنگ، برای احیا زندگی است نه برای تخریب کشور. هندی‌ها و افغان‌ها همواره کنار هم ایستاده نه بر علیه همدیگر.

او گفت هند اعلام می‌کند که علاوه بر ادامه ۱۰۰۰ بورسیه تحصیلی که قبلا سالانه به دانشجویان افغان داده بود، اکنون ۵۰۰ بورسیه تحصیلی دیگر را نیز برای خانواده‌های شهدای نیروهای مسلح افغانستان سالانه خواهد داد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز در این مراسم گفت که امسال سال دشوار برای افغانستان بود. روزانه نیروهای امنیتی افغان قربانی دادند: "دلیلش هم این بود که ما به آینده باور داریم و حس وطن پرستی در تار و پود ما است."

او گفت که افغانستان آرزو دارد مرکز همکاری منطقوی و چهار راه آسیا باشد. ولی مشکل این کشور دیدگاه فرسوده گذشته است که فکر می‌کند افغانستان ساحه جنگ نیابتی است و یا باید زیر سایه دولت دیگر باشد.

او تاکید کرد که تا یک افغان جان داشته باشد، استقلال افغانستان حفظ خواهد شد. اساس همکاری افغانستان با دیگران استقلال کامل و داشتن اراده مستقل، احترام به قانون اساسی و همکاری با دولت مشروع حکومت وحدت ملی، است.

حق نشر عکس NSC
Image caption آقای مودی در این سفر سه فروند هلی‌کوپتر جنگی MI25 به افغانستان تحویل داد

به گفته او علاوه بر این اصول اساسی، حقوق زنان افغانستان نیز قابل معامله نیست.

آقای غنی گفت که صلح خواست مردم افغانستان است، ولی صلح با عزت و دوامدار، به گفته او بُعد اول جنگ افغانستان حرکت‌های تروریستی منطقه‌ای است که نه تنها افغانستان بلکه تمام دنیا و منطقه را به خطر مواجه می‌کند.

او گفت کسانی که شدیدترین جنگ را در افغانستان انجام می‌دهند افغان نیستند. افغانها به عنوان تروریسم صادر نشده و این کشور ختم صدور تروریسم را به افغانستان خواستار است.

او گفت که دادن پناهگاه و آموزش افراد انتحاری نباید جزء داد و ستد بین‌المللی باشد.

آقای غنی همچنین اعلام کرد که کشور هند امروز برای کمک به امنیت افغانستان سه فروند هلیکوپتر MI۲۵ را به افغانستان تحویل داده است.