همایش اعتراضی کارمندان اداره شناسنامه‌های الکترونیکی افغانستان

ده‌ها کارمند برکنارشده اداره شناسنامه‌های الکترونیکی افغانستان در تجمعی اعتراضی شرکت کردند و خواستار زمینه‌سازی برای ادامه کار خود شدند.

معترضان در این همایش در پارک شهر نو کابل، از حکومت وحدت ملی خواستند که هر چه زودتر زمینه توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی را فراهم کند.

اخیرا وزارت داخله (کشور) افغانستان حدود هزار نفر از کارمندان اداره شناسنامه‌های الکترونیکی را برکنار و از تجدید قرارداد کار آنها از اول جدی (دی) خودداری کرد.

معترضان حکومت وحدت ملی را متهم به "برخورد سیاسی با حقوق ملت" کردند و شعار "با حقوق ملت برخورد سیاسی نکنید" سر دادند.

آگاهان بر این باورند که توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی به "دلایل سیاسی" به تعویق افتاده، چرا که کشمکش بر سر درج یا عدم واژه "افغان" و قومیت در آنها باعث جنجال‌های دامنه‌دار سیاسی شده است.

در زمان بحث بر سر طرح قانون ثبت احوال نفوس در پارلمان پیش از تصویب آن هم این موضوع بارها خبرساز شد و در نهایت، نمایندگان مجلس تصویب کردند که نه واژه "افغان" و نه هم قومیت شهروندان در شناسنامه‌های جدید درج نشوند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان این قانون را در روز نخست کاری خود امضا کرد تا پابندی خود را به تعهد حکومت وحدت ملی مبنی بر توزیع هرچه زودتر این شناسنامه‌ها نشان دهد.

Image caption طرح تایید شده پارلمان که به همراه قانون ثبت احوال نفوس از سوی وزارت عدلیه (دادگستری) منتشر شده است

با امضای قانون ثبت احوال نفوس موانع قانونی توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی برداشته شد و اداره شناسنامه‌های الکترونیکی از قبل به کار آغاز کرده بود.

همایون محتاط، رئیس اداره شناسنامه‌های الکترونیکی از آمادگی این اداره خبر داد و شورای وزیران ۲۸ اسد گذشته را برای آغاز توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی تعیین کرده بود.

اما در پی چند مورد اعتراض به عدم درجه واژه "افغان" در طرح این شناسنامه‌ها، خبرهایی مبنی بر احتمال تعطیل شدن برنامه توزیع این شناسنامه‌ها منتشر شد.

حالا وزارت داخله اعلام کرده که با پایان سال مالی در اول جدی، دیگر توان پرداخت حقوق کارمندان اداره شناسنامه‌های الکترونیکی را ندارد و به همین دلیل قرارداد کار آنها از این تاریخ به بعد قابل تمدید نیست.

اسدالله عزیزی از معترضانی که امروز (۶ جدی/دی) دست به اعتراض زدند، می‌گوید که با بیکار شدن کارمندان این اداره، آنها نه تنها به جمع بیکاران خواهند پیوست، بلکه راه مهاجرت‌های غیرقانونی را در پیش خواهند گرفت.

این کارمندان پیش از این هم نسبت به تعطیل احتمالی برنامه توزیع شناسنامه های الکترونیکی اعتراض کرده بودند.

یکی از اهداف اصلی توزیع شناسنامه‌های الکترونیک بهبود در شفافیت انتخابات خوانده شده و قرار بود که توزیع آن پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ آغاز شود. دولت زمستان ۱۳۹۱ اعلام کرد که از ۱۳۹۲ برای ۱۴ میلیون شهروند کشور از این شناسنامه‌ها توزیع می‌شود.