اتهام اختلاس ۹۰ میلیون افغانی مقام محلی بامیانی را زندانی کرد

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای زهیر گفته که مبارزه با فساد در صدر اولویت‌های کاری او قرار دارد

والی بامیان تایید کرده که رئیس پیشین معارف (آموزش و پرورش) بامیان به اتهام دست داشتن در اختلاس ۹۰ میلیون افغانی بازداشت شده است.

محمدطاهر زهیر به بی‌بی‌سی گفت که این مقام پیشین پرونده‌ای در دادستانی این ولایت داشت و دیروز (۶ جدی/دی) این اداره اقدام به بازداشت او کرد.

آقای زهیر افزود که رئیس پیشین معارف بامیان متهم است که ۵۶۷ نفر آموزگار را بازنشسته کرده است، در حالی‌که این امر با "اشکالات قانونی" همراه بوده و ازجمله برخی از این افراد اصلا به سن قانونی کار نرسیده و برخی اصلاً وجود نداشته‌اند.

به گفته والی بامیان، پس از بازنشستگی این معلمان ۹۰ میلیون افغانی به نام آن‌ها بیرون آورده شده که با "خلاف‌کاری" همراه بوده و برخی مقام‌های دولتی دیگر هم در این کار با رئیس پیشین معارف همکاری کرده بوده‌اند.

آقای زهیر گفت که در حال حاضر دادستانی بامیان مشغول بررسی این پرونده است و اطمینان دارد که این پرونده به درستی بررسی می‌شود.

این در حالی است که اخیراً شش تن از دادستانان این دادستانی نیز به اتهام دست داشتن در فساد به دستور والی بامیان برکنار شدند.

والی بامیان افزود که سه تن از این دادستان‌ها پس از کناری، موفق شدند که دستور دادستانی کل کشور را برای استخدام مجدد خود بگیرند، اما او با ادامه کار آن‌ها موافقت نکرد.

آقای زهیر ماه سرطان (تیر) گذشته علی‌رغم مخالفت مخالفانش و از جمله برخی از نمایندگان بامیان در شورای ملی به کار آغاز کرد و مبارزه با فساد را اولویت کاری خود اعلام کرد.

او تاکید کرد که همچنان به این تعهد پابند است و در چند ماه گذشته توانسته که کارهای قابل توجهی در این زمینه انجام دهد، از جمله در چند مورد شماری از ماموران متهم به دست داشتن در فساد را از کار برکنار کرده است.

حق نشر عکس f