مجلس افغانستان اعضای کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانونی اساسی را تایید ‌‌‎کرد

حق نشر عکس sarwardanish
Image caption یک عضو داده‌گاه عالی و شش عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی افغانستان که امروز از مجلس رای تاییدگرفتند

مجلس نمایندگان افغانستان در نشست علنی امروز، دوشنبه،۷ جدی (دی) به یک عضو دادگاه عالی و تمام شش عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی افغانستان رای تایید داد.

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی افغانستان حدود یک سال گذشته خالی بود. زمان کار اعضاء قدیم ختم و دولت موفق به معرفی اعضاء جدید نشده بود.

دولت افغانستان در نهم قوس (آذر) عبدالحسیب احدی را به عنوان عضو دادگاه عالی برای گرفتن رای تایید به مجلس نمایندگان افغانستان معرفی‌ کرد.

آقای احدی که با ۱۴۸ رای تایید امروز رسما عضو دادگاه عالی افغانستان شد، متولد کابل است.

او قبل از این به عنوان رئیس دبیرخانه دادگاه عالی افغانستان، رئیس محکمه استیناف (تجدید نظر) ولایت میدان وردک، سرپرست ریاست دیوان امنیت عامه محکمه کابل و دیگر اداره‌های قضایی افغانستان کار کرده‌است.

علاوه بر آن محمد قاسم هاشمزی، عبدالله شفایی، سید ابوبکر متقی، عبدالروف هروی، قاضی محمد عارف حافظ و خانم غزال حارث؛ اعضاء کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی نیز امروز رای تایید گرفتند.

یک زن نیز در میان شش عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی افغانستان شامل اند.

معرفی اعضاء کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی

خانم حارث که امروز ۱۳۲ رای تایید از مجلس نمایندگان گرفت، دانش آموخته دانشگاهی در لندن است و مدرک کارشناسی ارشد خود را در بخش حقوق از بریتانیا گرفته است.

او از سال ۱۳۹۰ در دانشگاه آمریکایی افغانستان در بخش حقوق مشغول تدریس بوده است. خانم حارث همچنین به عنوان رئیس اجرائی برنامه ملی صنایع روستایی وزارت توسعه روستاهای افغانستان کار کرده‌است.

محمد قاسم هاشمزی، عضو دیگر این کمیسیون نیز ۱۱۳ رای تایید گرفت. او متولد کابل است و مدرک کارشناسی ارشد خود را از لندن گرفته و سالها به عنوان معاون اداری وزارت عدلیه (دادگستری) افغانستان کار کرده‌است.

عبدالروف هروی نیز متولد هرات در جنوب غرب افغانستان است و امروز ۱۲۸ رای تایید از مجلس نمایندگان گرفت.

او دانش‌آموخته دانشگاه الازهر مصر است و مدرک کارشناسی و دکترای خود را در زمینه تعلیمات اسلامی از این دانشگاه بدست آورده است.

محمد عارف حافظ نیز توانست که امروز ۱۳۱ رای تایید بگیرد. او متولد ولسوالی پریان ولایت پنجشیر است. مدرک کارشناسی اش را در رشته حقوق جزاء بین‌الملل از دانشگاه آزاد اسلامی ایران گرفته و قبل از این رئیس دیوان مدنی محکمه ابتدایه کابل بود.

عبدالله شفایی، ۱۲۵ رای تایید گرفت و متولد ولایت ارزگان است. مدرک کارشناسی و دکترای خود را در رشته حقوق از ایران گرفته است.

سید ابوبکر متقی نیز توانست ۱۲۶ رای تایید بگیرد. او متولد ولایت فاریاب است. آقای متقی مدرک کارشناسی و دکترای خود را در رشته سیاست اسلامی، حقوق و اصول حکومتداری گرفته‌است.

آقای متقی به عنوان استاد زبان ازبکی و فارسی در دانشگاه الازهر مصر، دانشگاه قاهره و استاد شرعیات در دانشگاه کابل کار کرده‌است.