گره کور شناسنامه‌های الکترونیکی در افغانستان باز می‌شود؟

حق نشر عکس .
Image caption آقای محتاط گفت که در این مرحله فقط از اتباع کشور انگشت نگاری می‌شود

همایون محتاط، رئیس عمومی اداره شناسنامه‌های الکترونیکی افغانستان اعلام کرد که رئیس جمهوری و رئیس اجرائیه افغانستان با عملی شدن مرحله سوم شناسنامه‌های الکترونیکی موافقت کرده‌اند.

او به بی‌بی‌سی گفت که در این مرحله فقط اتباع کشور انگشت نگاری می‌شوند ولی برای آنان شناسنامه الکترونیکی صادر نمی‌شود.

به گفته او با پذیرش اجرایی شدن این مرحله از سوی حکومت، این اداره از ۵۰۰ هزار نفر در شهر کابل که قبلا مشخصات آنان جمع‌آوری شده، درخواست خواهد کرد که برای انگشت‌نگاری به اداره شناسنامه‌های الکترونیکی مراجعه کنند.

اخیرا وزارت داخله (کشور) افغانستان حدود هزار نفر از کارمندان اداره شناسنامه‌های الکترونیکی را برکنار و از تجدید قرارداد کار آنها از اول جدی (دی) خودداری کرد.

Image caption چند روز قبل کارمندان شناسنامه الکترونیکی در کابل تجمع اعتراضی بر پا کردند

روز یکشنبه ، ۶ جدی (دی) ده‌ها کارمند برکنارشده اداره شناسنامه‌های الکترونیکی افغانستان در تجمعی اعتراضی شرکت کردند و خواستار زمینه‌سازی برای ادامه کار خود شدند.

به گفته آقای محتاط با شروع مرحله سوم، در قدم اول در کار اداره شناسنامه‌های الکترونیکی وقفه بوجود نمی‌آید و از طرف دیگر این اداره کارمندان خود را از دست نمی‌دهد.

کارمندانی که ماه‌ها در زمینه آموزش آنها سرمایه‌گذاری شده‌است.

او گفت که این اداره از ۵۰۰ هزار اتباع کشور فقط انگشت‌نگاری انجام خواهد داد و هر زمان مشکل سیاسی در زمینه مرحله چهارم که صدور شناسنامه‌های الکترونیکی‌است، حل شد، فورا این اداره قادر به صدور شناسنامه برای افراد متذکره خواهد بود.

حق نشر عکس MoJ
Image caption طرح تایید شده پارلمان که به همراه قانون ثبت احوال نفوس از سوی وزارت عدلیه (دادگستری) منتشر شده است

به گفته رئیس عمومی اداره شناسنامه‌های الکترونیکی این اداره از بهار سال ۱۳۹۲ برای توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی آمادگی داشت که مشکلات سیاسی و انتخابات باعث تاخیر این روند شده‌است.

او ابراز نگرانی‌کرد که در صورت عدم توجه لازم، از یک طرف سرمایه‌های انسانی که برای چندین سال، این اداره استخدام و آموزش داده، از دست می‌روند و از طرف دیگر دولت کمک‌های بین‌المللی را در زمینه از دست خواهد داد.

مشکل فنی

بر اساس قانون ثبت احوال نفوس که به امضای رئیس جمهوری رسیده، روند توزیع شناسنامه باید یک سال پیش آغاز می شد.

مقام‌ها مشکلات فنی را دلیل این تاخیر عنوان کرده بودند. اما مدیران برنامه می‌گویند آنها دوسال پیش از نگاه فنی آماده توزیع شده بودند.

آگاهان بر این باورند که توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی به "دلایل سیاسی" به تعویق افتاده، چرا که کشمکش بر سر درج یا عدم درج واژه "افغان" و قومیت شهروندان در آنها باعث جنجال‌های دامنه‌دار سیاسی شده است.

در زمان بحث بر سر طرح قانون ثبت احوال نفوس در پارلمان پیش ازتصویب آن هم این موضوع بارها خبرساز شد و در نهایت، نمایندگان مجلس تصویب کردند که نه واژه "افغان" و نه هم قومیت شهروندان در شناسنامه‌های جدید درج نشوند.

در ماه سپتامبر تظاهراتی از سوی شماری در کابل برگزار شد و مظاهره کنندگان می‌گفتند که بدون درج تابعیت 'افغان'، شناسنامه‌های جدید برای آنها اعتبار ندارد.

شماری دیگر نیز برای درج قومیت در شناسنامه‌های جدید دست به راهپیمایی زدند.

Image caption کتابهای اساس شناسنامه‌های قدیم افغانستان

یکی از اهداف اصلی توزیع شناسنامه‌های الکترونیک بهبود در شفافیت انتخابات خوانده شده و قرار بود که توزیع آن پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ آغاز شود.

دولت زمستان ۱۳۹۱ اعلام کرد که از ۱۳۹۲ برای ۱۴ میلیون شهروند کشور از این شناسنامه‌ها توزیع می‌شود.

میرزا محمد یارمند از مسئولان سابق این اداره شناسنامه الکترونیکی می‌گوید:"اینجا یک سری حرف‌های سیاسی وجود دارد، خود رئوس (رهبران) دولت روند را بطی و متوقف ساخته اند. کارمندان برکنار شده که مظاهره کردند، دولت بخاطری که اذهان مصروف شود و این کارمندان هم جنجال‌های بزرگتری ایجاد نکنند، این تصمیم را گرفته‌است. چرا این امر صادر شود. چون برنامه مدون وجود دارد، کارها مطابق آن انجام شود و سیاست‌مداران حمایت کنند و این برنامه را حمایت مالی کنند".

او افزود این برنامه شکل سیاسی به خود گرفته و مراحل ابتدایی این برنامه که آگاهی‌دهی به تمامی مردم در باره اهمیت شناسنامه الکترونیکی بود، درست انجام نشده و "برخی از دست‌ها و حلقاتی هم وجود دارد که نمی خواهند به مردم افغانستان شناسنامه الکترونیکی توزیع شود."

از آغاز (سه سال پیش) تاکنون بیش از صد میلیون دلار آمریکایی صرف برنامه تهیه و توزیع شناسنامه الکترونیکی شده است؛ ۵۶ میلیون دلار هزینه خرید تجهیزات و بقیه صرف ساختمان‌سازی و حقوق و آموزش کارمندان شده است .