ژنرال کمبل: در صورت نیاز خواهان فرستادن نیروهای آمریکایی بیشتر به افغانستان خواهم شد

حق نشر عکس AP
Image caption فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان در این گفت‌وگو تلویحا اشاره کرد که ممکن است او خواهان فرستادن نیروهای بیشتری به افغانستان شود

ژنرال جان کمبل، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان گفته‌ است که از رئیس جمهور اوباما خواهد خواست تا بیشترین شمار نیروهای آمریکایی موجود در افغانستان را تا زمانی‌که ممکن است، در این کشور نگهدارد.

آقای کمبل در گفت‌وگو با روزنامه 'یو اس ای تودی' گفته‌ است که ادامه حضور ۹۸۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان برای حمایت از نیروهای امنیتی این کشور حیاتی است و چارچوب زمانی رساندن شمار نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان به ۵۵۰۰ نفر تا اول ژانویه/جنوری ۲۰۱۷ باید تا زمان ممکن به تاخیر انداخته شود.

آقای کمبل گفت: "هدف من این خواهد بود که بیشترین نیرو را تا زمانی‌که ممکن است در افغانستان نگهدارم. ولی مسلما زمانی فرا خواهد رسید که مجبور خواهم شد آنها را از افغانستان بیرون کنم."

فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان در این گفت‌وگو تلویحا اشاره کرد که ممکن است او خواهان فرستادن نیروهای بیشتری به افغانستان شود.

او گفت: "اگر من به توانایی‌هایی مان برای پایان موفقیت‌آمیز ماموریت آموزش، مشاوره، کمک و مبارزه علیه تروریسم باور نداشته باشم، خود را مکلف می‌دانم تا به مقام‌های ارشد مراجعه کنم و بگویم چه چیزی نیاز دارم. اگر این به معنی درخواست نیروهای بیشتر باشد؛ پس نیروهای بیشتر درخواست خواهم کرد."

در حالی‌که شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان در حال کاهش بوده‌است و نیروهای امنیتی افغانستان مسئولیت اصلی تامین امنیت این کشور را به عهده گرفته‌اند، امسال شورشیان طالبان به چندین شهر از جمله شهر مهم قندوز در شمال افغانستان حمله کردند.

هفته پیش نیز طالبان ولسوالی استراتژیک سنگین در ولایت هلمند را تصرف کردند که بعدا نیروهای افغان دوباره آن را به کنترل خود در آوردند.

وزارت دفاع آمریکا اخیرا در یک گزارش وضعیت امنیتی افغانستان را "مایوس‌کننده" خواند.

در این گزارش آمده است‌: "وضعیت عمومی امنیت در نیمه دوم سال ۲۰۱۵ در افغانستان وخیم‌تر شد و حملات شورشیان به صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت. شمار تلفات نیروهای امنیتی و طالبان نیز افزایش یافت."