آمریکا 'بیش از دو میلیارد دلار به نیروی هوایی افغانستان کمک کرده است'

Image caption این هواپیماها که توسط آمریکا خریداری شده بود قبل از پرواز به گفته وزارت دفاع افغانستان به دلیل فرسودگی زمین گیر شدند

اداره بازرسی آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) اعلام کرد که آمریکا در پنج سال گذشته بیش از ۲.۳ میلیارد دلار برای توسعه نیروی هوایی افغانستان کمک کرده است.

براساس این گزارش از سال ۲۰۱۲ الی سال ۲۰۱۵ آمریکا بیش از ۱.۸ میلیارد دلار را برای توسعه نیروی هوایی افغانستان هزینه کرده و علاوه بر آن بیشتر از ۹۳۵ میلیون دلار نیز برای فراهم ساختن تجهیزات و هواپیما اختصاص داده است.

Image caption آمریکا برای ارتش افغانستان ۲۰ فروند هواپیمایی نوع A-۲۹ خریداری کرده است

در این گزارش که به‌تازگی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته آمده است که در ربع چهارم سال ۲۰۱۵ وزارت دفاع آمریکا حدود ۹۲۵ الی ۶۸۳ میلیون دلار برای توسعه نیروی هوایی افغانستان درخواست کرده بود.

سیگار افزوده مقدار پولی که برای آموزش نیروهای هوایی افغانستان درخواست شده بود پرداخت نشد اما اعتبار درخواستی برای تهیه هواپیما از ۲۱میلیون دلار به ۱۷۳ میلیون دلار افزایش یافت.

به نوشته سیگار، بیشتر کمک‌ها به فراهم سازی حمایت و ثبات در نیروهای هوایی افغانستان تخصیص یافته است.

به گزارش سیگار برای سال ۲۰۱۶ نیز بیش از ۵۴۸ میلیون دلار درخواست شده بود که بیشتر این پول برای آموزش نیروهای هوایی افغانستان اختصاص یافته‌است.

Image caption آموزش خلبانان افغان پرهزینه توصیف شده است

نیروهای آمریکایی اعلام کرد که افغانستان در حال حاضر دارای ۱۱ فروند هلی‌کوپتر MI-۳۵ (یک فروند کمتر نسبت به ربع گذشته)، ۵۲ فروند هلی‌کوپتر Mi-۱۷(چهار فروند کمتر نسبت به گذشته)، ۱۶ فروند هلی‌کوپتر MD-۵۳۰ (دو فروند کمتر نسبت به گذشته)، ۲۶ هواپیمایی C-۲۰۸ و چهار فروند هواپیمایی C-۱۳۰ هستند.

چند روز قبل کشور هند سه فروند هلی کوپتر MI-۲۵ به افغانستان تحویل داد که در فهرست نیروهای آمریکایی نیامده است. علاوه بر آن گزارش سیگار مشخص نکرده که علت کاهش تعداد هلی‌کوپترهای افغانستان فرسودگی آنها بوده و یا اینکه توسط نیروهای مخالف هدف قرار گرفته‌ و از میان رفته‌اند، به غیر از دو فروند که در سانحه هوایی از میان رفتند.

براساس این گزارش آمریکا برای ارتش افغانستان ۲۰ فروند هواپیمایی نوع A-۲۹ خریداری کرده ولی هنوز این هواپیماها تحویل نشده است.

آموزش خلبانان افغان برای پرواز با این نوع هواپیماها ادامه دارد و انتظار می‌رود که اولین دسته از این هواپیماها برای دولت افغانستان بزودی تحویل شود.

حق نشر عکس NSC
Image caption چند روز قبل کشور هند سه فروند هلی کوپتر MI-۲۵ به افغانستان تحویل داد

چند روز قبل محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام که اولین دسته این هواپیماها تا سه هفته دیگر به افغانستان تحویل داده می‌شود.

سیگار افزوده که نیروهای آمریکایی دوره آموزشی برای ۸ خلبان ارتش افغانستان برای پرواز با هلی‌کوپترهای نوع MD-۵۳۰ را به اتمام رسانده و اکنون آنان قادر به پرواز با این نوع هلی‌کوپترها هستند.

سیگار افزوده که افغانستان برای داشتن نیروی‌هوای قابل قبول به حدود هفت سال زمان نیاز دارد.

این نهاد گفته که علاوه بر تمام این موفقیت‌ها، نیروی هوایی افغانستان دو خلبان هلی‌کوپتر Mi-۱۷ خود را در سانحه هوایی از دست داده‌است که مرگ آنان تاثیرات منفی به مراتب بیشتر نسبت به از دست دادن هواپیماها بر نیروهای هوایی افغانستان داشته‌است.