هیئتی انتقال مرکز ولایت بغلان به 'بغلان جدید' را بررسی می‌کند

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی دستور داده که برای بررسی موانع انتقال مرکز ولایت بغلان به شهر بغلان جدید، هیئتی به صورت فوری به این ولایت اعزام شود

دولت افغانستان هیئتی را به دستور اشرف غنی رئیس جمهوری برای بررسی انتقال مرکز ولایت بغلان از شهر پلخمری به شهر بغلان جدید تعیین می‌کند.

اسدالله شهباز، عضو شورای ولایتی بغلان به بی‌بی‌سی گفت که این هیئت امروز تعیین می‌شود و قرار است تا یک ماه دیگر گزارش خود را به رئیس جمهوری ارائه کند.

آقای شهباز افزود که این تصمیم پس از دیدار شماری از ریش‌سفیدان، فرماندهان جهادی و عده‌ای از نمایندگان ولایت بغلان با آقای غنی اتخاذ شد.

این عضو شورای ولایتی بغلان گفت که آقای غنی در این دیدار که شماری از مقام‌های دولتی و مشاوران او هم حضور داشتند، تاکید کرد که هیئت باید موانع انتقال مرکز ولایت بغلان به شهر بغلان را بررسی کند.

پیشتر وبسایت ریاست جمهوری هم گزارش داده بود که آقای غنی به متقاضیان انتقال مرکز ولایت بغلان به شهر بغلان جدید گفته است که "هدف اصلی تامین عدالت در ولایت بغلان است."

بر اساس این گزارش، رئیس جمهوری به وزیر داخله (کشور) و سرپرست اداره ارگان‌های محلی دستور داده که برای بررسی موانع انتقال مرکز ولایت بغلان به شهر بغلان جدید، هیئتی را به صورت فوری به این ولایت اعزام کند.

اما محی‌الدین مهدی، نماینده ولایت بغلان در مجلس افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که اجرای این تصمیم بدون چالش نخواهد بود، چرا که به گفته او، از یک سو اهالی این ولایت با این تصمیم مخالفند و از سوی دیگر به لحاظ امنیتی این کار مشکل است.

Image caption در حال حاضر شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان است

این نماینده مجلس گفت کسانی که تقاضای انتقال مرکز ولایت را مطرح کرده‌اند، از یک قوم و از ساکنان شهر بغلان جدید هستند، در حالی که اهالی ۱۳ واحد اداری دیگر بغلان با طرح این درخواست مخالفند.

آقای مهدی گفت کسانی که این موضوع را مطرح می‌کنند، به این فکر هستند که "امتیازی" به پشتون‌های ساکن شهر بغلان جدید خواهند داد، در حالی که به باور او، ساکنان سایر مناطق بغلان با دشواری‌های زیادی مواجه خواهند شد.

به گفته او، این به لحاظ امنیتی هم اجرای این امر چالش‌های زیادی را به دنبال خواهد داشت. آقای مهدی گفت که بغلان همین حالا هم با مشکلات امنیتی مواجه است و اگر تصمیم تازه رئیس جمهوری اجرا شود، به دلیل حضور طالبان در برخی مناطق نزدیک به بغلان جدید، این امر به معنای آن است که مرکز بغلان در تیررس گروه طالبان قرار خواهد گرفت.

این نماینده مجلس گفت که شهر پلخمری نسبت به بغلان جدید، دارای شرایط مرکزیت بهتر و بیشتری است، در حالی که بغلان جدید به لحاظ جغرافیایی در حاشیه این ولایت موقعیت دارد.

اما اسدالله شهباز، عضو شورای ولایتی بغلان می‌گوید که در شهر پلخمری، اداره‌های دولتی ساختمان برای فعالیت ندارند در حالی که ساختمان‌های دولتی قدیمی هنوز هم در بغلان جدید که در گذشته مرکز ولایت بغلان بوده، وجود دارد.

در حال حاضر مرکز ولایت بغلان در شهر پلخمری است و برخی از مناطق نزدیک به آن در هفته‌های گذشته به دلیل نفوذ شورشیان ناامن شده است. از سوی دیگر، گروه طالبان در اطراف شهر بغلان جدید هم نفوذ قابل توجهی دارد.

حق نشر عکس f
Image caption بغلان در گذشته مرکز ولایت "قطغن" بود که ولایت‌های بغلان، تخار و قندوز فعلی را در بر می‌گرفت