روزنامه‌های کابل، دوشنبه ۱۴ جدی

حق نشر عکس 8am
Image caption عکس و تیتر اول روزنامه هشت صبح

بیشتر روزنامه‌های امروز کابل به بازی نهایی تیم ملی فوتبال افغانستان و هند، میزبان این مسابقات پرداخته‌اند. این بازی در پایان ١٢٠ دقیقه با نتیجه ٢ بر ١ به سود هند پایان یافت و آخرین دوره حضور افغانستان در این رقابت‌ها بود. در این بازی هند قهرمان و افغانستان نایب قهرمان کشورهای جنوب آسیا شد.

روزنامه ماندگارنوشته که روز گذشته، تیم ملی‌ فوتبال افغانستان در مصاف با تیم ملی هند، مانند بازی‌های گذشته، با روحیه عالی ظاهر شد و توانست مانورهای زیبایی را در برابر تیم حریف به نمایش بگذارد؛ اما متاسفانه این مانورها که با فرصت‌های فراوان برای گل‌زنی و غلبه بر حریف همراه بود، کارگر نشد و افغانستان نتوانست خاطره شیرین قهرمانی در جنوب آسیا را یک بار دیگر زنده کند.

در سال ۲۰۱۳ افغانستان قهرمان جنوب آسیا شد.

Image caption حامدکرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان در حال تماشای فوتبال افغانستان و هند

نویسنده افزوده که به‌رغم حرف‌های که وجود دارد، اعضای فدراسیون فوتبال و اکثریت فوتبال‌دوستان افغانستان باور دارند که کسب این نتیجه و این مقام (نایب‌قهرمانی در جنوب آسیا) برای کشوری مانند افغانستان نه‌تنهـا باخت به حساب نمی‌آید، بلکه یک بُرد است.

روزنامه ۸صبح نوشته که فوتبال افغانستان موفقیت‌های چشم‌گیری در سال‌های اخیر داشته است. تیم فوتبال سه بار است که در مسابقات قهرمانی کشورهای جنوب آسیا، افتخار می‌آفریند. بازیکنان تیم فوتبال افغانستان پیام‌آوران، امید، شادی، آرامش و لبخند برای مردم زجرکشیده‌ا‌ی افغانستان هستند.

به نظر نویسنده هیچ سیاستمدار یا نهاد دولتی و عمومی‌ نتوانست، به مردم افغانستان، احساس همبستگی، شادی و امید خلق کند. این تنها بازیکنان فوتبال بودند که توانستند به دل‌های داغ‌دیده‌ای مردم افغانستان، امید و شادی به ارمغان بیاورند.

نویسنده این گزارش افزوده که ایجاب می‌کند که حکومت روی ورزش از جمله فوتبال بیشتر از همه سرمایه‌گذاری کند. هیچ امر دیگری به اندازه ‌فوتبال نتوانسته است احساس همبستگی اجتماعی و میهنی در این کشور خلق کند و بازیکنان فوتبال برای همه ‌مردم افغانستان از هر قوم و زبان، محبوب‌اند. بنابراین باید دولت بیشتر از هر چیزی به فوتبال و توسعه آن در افغانستان همت گمارد و کمک‌‌کنندگان بین‌المللی را هم تشویق کند تا به این امر توجه کنند.

حق نشر عکس d
Image caption رئیس جمهوری افغانستان در حال تماشای مسابقه هند و افغانستان

روزنامه جامعه باز نیز نوشته که در وقت اضافی داور میدان در تشخیص چندین مورد اشتباه دچار خطا شد و حتی سرمربی تیم ملی افغانستان وقتی به این رفتار داور میدان اعتراض کرد، از کناره میدان دستور اخراج گرفت.

به نوشته این روزنامه در همین‌حال، شهروندان افغانستان در سراسر کشور با تجمع‌های کوچک و بزرگ این بازی را به‌صورت زنده تماشا ‌کردند. رئیس‌جمهور با شماری از اعضای کابینه و مشاوران، رئیس اجرایی، حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین کشور، شماری از اعضای کابینه و برخی از والیان این بازی را تماشا کرده و عکس‌هایی از خود در حمایت از تیم ملی کشور در شبکه‌های اجتماعی نشر کردند.

سرمقاله نویس روزنامه اطلاعات روز نوشته که تیم ملی افغانستان در مستطیل سبز عالی درخشید. با همه‌ا‌ی نقش آفرینی درخور ستایش که بازیکنان تیم ملی از خود به اجرا گذاشتند، اما داور میدان سوت پایانی را به نفع هند به صدا درآورد.

نویسنده افزوده که نایب قهرمانی جنوب آسیا نباید افغانستان را از حاشیه‌های مهم این بازی دور کند. این بازی هیجانی مثبت خلق کرد و توانست شهروندان کشور را برای لحظات هرچند کوتاه در کنار هم جمع کند. بازی نهایی در شمار آن دسته مسایلی قرار می‌گیرد که حواشی آن بر متن سنگینی می‌کرد، رویدادهای که خارج از میدان بازی صورت گرفت از نظر سیاسی و اجتماعی برای جامعه افغانستان مهم‌تر از نتیجه بازی بود.

سرمقاله نویس اطلاعات روز نوشت که از صبح دیروز برخی از شهروندان کشور برای نمایش این بازی در مکان‌های عمومی در بسیاری از مناطق کشور شروع به کار کردند و محلات نمایش بازی فوتبال را از طریق شبکه‌های اجتماعی به اطلاع مردم می‌رساندند. در کنار شهروندان، بسیاری از سیاست‏مداران کشور نیز هم‌زمان با مردم به تماشای این بازی نشستند.

Image caption آمادگی برای تماشای مسابقه فوتبال در اماکن عمومی و به صورت گروهی