روزنامه‌های کابل، سه شنبه ۱۵ جدی

حق نشر عکس CEO
Image caption آقای عبدالله دیروز در راس یک هیات بلند پایه به تهران سفر کرد

سفر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان به تهران در شرایطی که عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود با این کشور را قطع کرده، از جمله موضوعات مهم روزنامه‌های امروز کابل است.

روزنامه دولتی اصلاح نوشته که موضوع سفر آقای عبدالله تحکیم روابط دوجانبه در عرصه‌های مختلف، تقویت همکاری‌های امنیتی و جستجوی راه‌های موثر مقابله با تهدیدهای مشترک و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و از جمله روابط تجاری میان دو کشور است.

نویسنده سرمقاله این روزنامه افزوده که افغانستان امیدوار است این سفر همانند سفرهای قبلی مقامات دو کشور بتواند سطح روابط دو کشور را به بالاترین سطح ممکن ارتقا دهد. بتواند زمینه ساز همکاری اقتصادی، سیاسی و امنیتی میان کابل و تهران شود.

به نظر نویسنده ایران هیچگاهی علاقه مندی خود را در خصوص داشتن روابط با افغانستان بر بنیاد گذشته تاریخی دور و نزدیک پنهان نگه نداشته بلکه همیشه علاقه مند این بوده که دو کشور روابط خوب و با احترام متقابل داشته باشند.

در سرمقاله روزنامه کابل پست نیز آمده است که ایران و عربستان سعودی هردو از کشورهای هستند که افغانستان در خطوط اساسی سیاست خارجی خود باید به آن توجه داشته باشند و به شکل طبیعی توازن در روابط بین دو قطب را مراعات نماید.

روزنامه افزوده است که سفر آقای عبدالله در این روزهای پرتنش در روابط بین ایران و عربستان به تهران اگرچه از قبل تنظیم شده بود و ضروری بود، اما به هرحال این سفر خواهی نخواهی مورد توجه عربستان سعودی و سایرکشورهای عربی منطقه واقع می‌شود.

روزنامه اطلاعات روز با این پرشس که سفر آقای عبدالله به تهران برای افغانستان چه اهمیت دارد؟ نوشته است که افغانستان و ایران باهم روابط دیرینه دارند. فرهنگ، تاریخ و تجارت از حوزه‌های است که این دو کشور را بهم پیوند داده است. ایران از جمعیت میلیونی مهاجران افغان میزبانی می‌کند. روابط کابل با همسایه غربی‌اش به استثنای یک مقطع که ایران راه را بر تانکرهای نفت بازرگانان افغان بست، عادی و بدون تنش بوده است.

نویسنده افزوده که کابل از دیرباز به این سو چشم امید به چابهار دوخته تا با فعال شدن این بندر، توانسته باشد اندکی از فشارهای پاکستان را از روی دوش خود کم کند. با فعال شدن آن بازرگانان افغان قادر خواهند بود تا کالاهای شان را از این طریق به بازارهای جهان عرضه کنند.

حق نشر عکس CEO
Image caption ایران و عربستان هر دو حامی حکومت وحدت ملی افغانستان هستند، اما منافع متضادی در این کشور دارند. غیر از این دو کشور دیگر کشورهای منطقه هم منافع متضادی را در افغانستان دنبال می‌کنند.

سرمقاله نویس در ادامه افزوده که مناسبات افغانستان و ایران بیشتر تحت شعاع شعارهای تاریخی از منظر مشترکات فرهنگی و همسایه مطرح شده‌است. کابل و تهران تا هنوز از برقراری یک رابطه واقعی به دور بوده و نتوانسته تاکنون از مرز، تاریخ و فرهنگ مشترک خود آن‌گونه که باید استفاده کنند. آن‌چه زیر عنوان افتخارهای مشترک فرهنگی یا تاریخی میان دو کشور مطرح می‌شود، نمی‌تواند هیچ گرهی از مشکل‌های دو کشور را حل کند.

روزنامه ۸صبحنوشته رفتارهای گذشته ایران نشان می‌دهد که نگاه ایران به شیعه بیشتر نگاه سیاسی و ابزاری است. ایران برای مرگ پسر سید حسن نصرالله یک روز عزای عمومی ‌اعلام کرد. برای شیخ نمر نیز تا مرز قطع روابط با ریاض پیش رفت. اما برای شیعه‌های سایر کشورها این هزینه‌ها را انجام نمی‌دهد.

نویسنده افزوده که با این وصف بهتر است مردم و حکومت افغانستان بازی ایران و عربستان را صرفا از منظر سیاسی نگاه کرده و خود را در آتش داغ جنگ به ظاهر مذهبی این کشورها در‌گیر نکنند. ما در طول سال‌های گذشته هزینه‌های زیاد برای جنگ‌های نیابتی داده‌ایم، دیگر وقت آن رسیده است. که برای خود، سرنوشت و آینده خود فکر کنیم، تا سرنوشت و آینده دیگر کشورها.