افغانستان و ایران بر سر مدرنیزه کردن اسناد و علایم مرزی توافق‌کردند

حق نشر عکس CEO
Image caption کابل سفر تهران را پر دستاورد خوانده است

دفتر ریاست اجرائی دولت وحدت ملی افغانستان اعلام‌کرد که در سفر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی به ایران، کابل و تهران توافق کرده که مدرنیزه کردن اسناد و علائم مرزی میان دو کشور آغاز شود.

در اعلامیه مشترک دو کشور که به رسانه‌ها ارسال شده، آمده که طرفین توافق کرده‌اند برای تداوم و تطبیق کامل این طرح، کمیسیون مختلط مدرنیزه کردن اسناد و علایم مرزی به ریاست معینان (معاونان) وزارت خارجه دو کشور در آینده نزدیک آغاز به کار کند.

علاوه بر آن دو طرف بر گسترش و تقویت همکاری استان‌های همجوار در دو کشور به هدف دستیابی به توسعه متوازن تاکید نموده‌اند. در این راستا توافق شده که طرح‌های خاصی با مشارکت طرفین مطالعه و پیشنهاد شود.

حق نشر عکس CEO
Image caption فعال سازی بندر چابهار یکی از موضوعات مورد علاقه دو کشور است

دوطرف اعلام کرده‌اند که اجرای این طرحها موجب توسعه محلی و بهبود وضعیت اقتصادی مردم و ساکنان بومی ولایت‌ها و استانهای همجوار می‌شود. جهت رسیدن به این هدف اعمال نظام تخفیف تعرفه برای کالاهای تولید شده در ولایتها و استان‌های همجوار توصیه شده است. قرار است فهرستی از تولیدات استانها و ولایت‌های همجوار تهیه شود.

بخشی دیگری از توافق‌های دو طرف شامل برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و میان مدت در رشته‌های کاربردی راه آهن برای کارمندان راه آهن افغانستان از سوی ایران است.

همچنین دو کشور توافق کرده‌اند که دوره‌های آموزش عالی در رشته‌های مختلف راه آهن در مقاطع لیسانس(کارشناسی) و فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) به صورت حضوری و یا آموزش از راه دور (مجازی و غیر مجازی) با همآهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران برای کارمندان راه آهن افغانستان برگزار شود.

در کنار آن ایران متعهد شده تا کار باقیمانده قطعه سوم خط آهن خواف ـ هرات را در اولین فرصت ممکن تکمیل نموده و آماده بهره برداری سازد. با توجه به توافقات دو جانبه، مشاوران ریلی را جهت ارایه خدمات مشاوره‌ای به افغانستان اعزام نماید.

در کنار آن طرفین طرفین اتصال ریلی ایران به کشورهای آسیای مرکزی و چین از طریق جمهوری اسلامی افغانستان برای ترانزیت کالا و مسافر، به منظور احیای راه ابریشم را با اهمیت دانسته شده و بر تکمیل آن تاکید نموده‌اند.

قرار شده که نشست بعدی نمایندگان پنج کشور کریدور ریلی ایران، افغانستان،‌ تاجکستان،‌ قرقیزستان و چین در اولین فرصت در تهران برگزار شود.

گسترش همکاری‌های تجاری متوازن، بیمه، بانکداری، ارتباطات، حمل و نقل، ترانزیت، انرژی، صنایع، استخراج معادن، کشاورزی، علوم و فنون، خدمات فنی و مهندسی از بخش دیگر توافق دو کشور بوده‌است.

دو طرف توافق کرده‌اند که ایران تسهیلات بیشتری را برای صدور ویزا برای اتباع افغانستان بخصوص تاجران و رانندگان وسایط حمل و نقل افغانستان فراهم نماید.

همچنان دو طرف تعهد کرده‌اند که برای تعاون و همکاری‌ بیشتر میان سرمایه‌گذاران و صنعتکاران هر دوکشور، برای تقویت اتاق تجارت مشترک تلاش شود و از آغاز کار رسمی آن، هردو کشور حمایت نمایند.

حق نشر عکس CEO
Image caption افغانستان استقبال مقامات ایرانی را گرم خوانده است

تسریع در امضاء موافقتنامه سه جانبه ترانسپورتی و ترانزیتی چابهار میان افغانستان، ایران و هند بخش دیگری از توافق بوده که علاوه بر آن ایران وعده داده که کارمندان اداره هوانوردی افغانستان را نیز در زمینه کنترل و ترافیک هوایی آموزش دهد.

دو طرف رودخانه هریرود را برای هر دو کشور مهم خوانده و توافق کرده‌اند تا ضمن تشکیل کارگروه مشترک مربوطه، مطالعاتی را در مورد وضعیت آبی و ظرفیت هریرود روی دست گیرند.

طرفین بر تطبیق همه جانبه و کامل معاهده ۱۳۵۱ راجع به آب هلمند و برگزاری جلسات منظم کمیساران آب هلمند طی برنامه و جدول زمانی مشخص تأکید نموده‌اند.

طرفین نگرانی خویش را از وضعیت موجود اکوسیستم گودزره و هامون‌ها در قلمرو دو کشور که نقشی موثر در اقتصاد، معیشت و سلامت مردم منطقه دارد، ابراز کرده، بر انجام مطالعات فنی، تاکید نمودند. در این راستا توافق شد تا گروه مشترکی از کارشناسان دو کشور و همچنین سازمان‌های بین‌المللی ذیربط موضوع را پیگیری نمایند.