ژنرال مراد: درقد به کنترل نیروهای دولت افغانستان درآمده است

Image caption رهبری عملیات بازپسگیری درقد به عهده ژنرال مرادعلی مراد بوده است

ژنرال مرادعلی مراد معاون رئیس ستاد ارتش افغانستان گفته که نیروهای تحت امر او کنترل جزیره درقد را از گروه طالبان پس گرفته‌اند.

آقای مراد که فرماندهی عملیات بازپس‌گیری درقد را به عهده داشت، روز یکشنبه (۲۰ جدی/دی) در کنفرانس خبری در مرکز ولسوالی (فرمانداری) درقد گفت این منطقه استراتژیک "پاکسازی" شده است.

او افزود که نیروهای هوایی و زمینی ارتش در تمام محلات "حساس" درقد گشت‌زنی و عملیات جستجو را اجرا کرده و همه نگرانی‌ها از بابت حضور نیروهای گروه طالبان رفع شده است.

ژنرال مراد گفت که حضور طالبان در این منطقه مرزی واقع در وسط رودخانه آمو نگرانی کشور تاجیکستان را برانگیخته بود که با بیرون راندن طالبان از مناطق مرزی، نگرانی این کشور هم رفع شده است.

نورمحمد حکیمی فرمانده پلیس ولایت تخار هم در این کنفرانس خبری گفت که طالبان از این جزیره متواری شده و به جنگلی در مرز تاجیکستان فرار کرده‌اند و نیروهای دولتی به دنبال آنها هستند.

آقای حکیمی افزود که نیروهای دولتی موفق شدند که سلاح‌ها و خودروهایی را که طالبان سه ماه پیش از نیروهای دولتی در این منطقه گرفته بودند، پس به دست آورند.

حق نشر عکس Social Media
Image caption نیروهای دولتی پرچم ملی کشور را در میدان مرکزی درقد برافراشتند

ساعاتی پیش سنت‌الله تیمور سخنگوی والی تخار به بی‌بی‌سی گفته بود که ۴۰ نفر از اعضای گروه طالبان در جریان عملیات پس گیری درقد کشته شده‌اند.

نیروهای دولتی پس از ورود به مرکز فرمانداری درقد، پرچم ملی کشور را بر میدان مرکزی این شهرک برفراشتند تا به اهالی آنجا نشان دهند که آنها بر اوضاع مسلط هستند.

گروه طالبان هنوز در مورد اظهارات مقام‌های دولتی درباره وضعیت "درقد" اظهار نظری نکرده است.

نیروهای وابسته به گروه طالبان کنترل جزیره درقد، واقع در شمال ولایت تخار و نزدیک مرز تاجیکستان، را در ۶ عقرب/آبان به دست گرفته بودند.

Image caption درقد جزیره ای استراتژیک در وسط رودخانه آمو در شمال افغانستان است