منابع دولتی افغانستان: یک فرمانده طالبان در درقد کشته شد

حق نشر عکس Social Media
Image caption کنترل درقد دو روز پیش به دست نیروهای دولتی افتاد

مقام‌های محلی در ولایت تخار در شمال افغانستان گفته‌اند که در پی درگیری بین نیروهای دولتی و گروه طالبان در جزیره درقد، یک فرمانده این گروه کشته شده است.

جزیره استراتژیک درقد واقع در وسط رودخانه آمو در مرز تاجیکستان، روز ۶ عقرب/آبان به کنترل گروه طالبان درآمد و پریروز (۲۰ جدی/دی) ارتش افغانستان اعلام کرد که این جزیره را از گروه طالبان پس گرفته است.

منابع دولتی می‌گویند که افراد وابسته به گروه طالبان پس از فرار از مرکز ولسوالی (فرمانداری) درقد، به مناطق روستایی و جزایر کوچک اطراف این جزیره فرار کردند.

مقام‌های محلی ولایت تخار، که این ولسوالی به لحاظ اداری مربوط این ولایت است، اعلام کرده‌اند که در پی درگیری که دیشب بین ستیزه‌جویان فراری طالبان و نیروهای دولتی روی داد، ضیاءالدین فرمانده خودخوانده طالبان در "ینگی قلعه" به همراه یک محافظش کشته شد.

این مقام‌ها گفته‌اند که عملیات جستجو برای پیدا کردن ستیزه‌جویان فراری گروه طالبان همچنان ادامه دارد.

سنت‎الله تیمور سخنگوی والی تخار به بی‌بی‌سی گفت برخی از اعضای فراری طالبان با مراجع دولتی تماس گرفته و گفته‌اند که تسلیم می‌شوند. به گفته او، تا حال ۱۰ تن آنها تسلیم شده‌اند.

Image caption درقد جزیره استراتژیک در رودخانه آمو است که با تاجیکستان مرز مشترک دارد

برخی منابع گفته‌اند که افراد تسلیم شده، ستیزه‌جویان محلی طالبان بوده و در میان آنها هیچ فرمانده عمده این گروه نیست.

گزارش‌ها حاکی از آن است که برخی از دسته‌های وابسته به گروه طالبان هنوز هم در شماری از روستاهای دوردست درقد فعالند و به مقاومت علیه نیروهای دولتی ادامه می‌دهند.

شماری از مقام‌های دولتی با تایید این گزارش‌ها تاکید کرده‌اند که نیروهای دولتی برای سرکوب کردن آنها تدابیری روی دست دارند.