حمله مسلحانه به خانه یک دیپلمات افغان در پیشاور

Image caption گفته می‌شود بیش از ٢ میلیون افغان در پیشاور زندگی می‌کنند

مقام‌های کنسولگری افغانستان در شهر پیشاور پاکستان می‌گویند که یک فرد مسلح نیمه‌شب پنجشنبه، ٢٤ جدی (دی)، به خانه همایون یوسفزی، سکرتر (دبیر) اول این کنسولگری حمله کرده است.

سید محمد ابراهیم‌خیل، سرکنسول افغانستان در شهر پیشاور به بی‌بی‌سی گفت که این فرد سوار بر موتور سیکلت بوده و به احتمال زیاد فرد دیگری نیز همراه او بوده است.

به گفته آقای ابراهیم‌خیل این مهاجم، مسلح به کلاشنیکوف بوده و تمام گلوله‌هایی را که به همراه داشته شلیک کرده است.

در این حادثه به کسی آسیبی نرسیده و پلیس پیشاور تحقیق درباره عاملان و انگیزه این حمله را آغاز کرده است.

سرکنسول افغانستان در پیشاور گفت که در پی این حمله، مقام‌های محلی، تعداد نیروهای امنیتی در برابر ساختمان کنسولگری افغانستان را افزایش داده‌اند.

تا کنون فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است اما آقای ابراهیم‌خیل آن را به "دشمنان افغانستان که به دنبال آسیب زدن به گفت‎وگوهای صلح در این کشور هستند" نسبت داد.

روز دوشنبه این هفته نشستی با اشتراک نمایندگان افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین برای گفت‌وگو در مورد آغاز روند صلح در افغانستان، در شهر اسلام‌آباد برگزار شد.

بنابر آمار ارائه‌شده از سوی مقام‌های پاکستان، حدود ٢ میلیون شهروند افغانستان در پیشاور زندگی می‌کنند که از این تعداد روزانه نزدیک به ٣٠٠ نفر برای امور کنسولی و حقوقی به کنسولگری افغانستان در این شهر مراجعه می‌کنند.