جمهوری تاجیکستان دو کنسولگری خود را در افغانستان بست

Image caption آقای مستغنی گفت که سفارت تاجیکستان به دلیل "نگرانی‌های کوچک امنیتی" کنسولی‌های خود را بسته است

وزارت خارجه افغانستان تایید کرده که جمهوری تاجیکستان کنسولگری‌های خود را در شهرهای شمالی قندوز و فیض‌آباد به دلیل نگرانی امنیتی بسته است.

شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که سفارت تاجیکستان در کابل این موضوع را با ارسال یادداشتی به این وزارت، اعلام کرده است.

آقای مستغنی افزود: "آن‌ها گفته‌اند که یک سلسله نگرانی‌های کوچک امنیتی دارند. هر گاه همین نگرانی‌های امنیتی مرفوع شوند، کنسولگری‌های‌شان را در شهرهای فیض‌آباد و قندوز بازگشایی خواهند کرد."

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان توضیح نداد که این "نگرانی‌های کوچک امنیتی" که باعث بسته شدن دو کنسولگری تاجیکستان در شمال شرق افغانستان شده، ناشی از چه نوع تهدیدهای احتمالی است.

این در حالی است که دست کم دو مورد حمله مهاجمان انتحاری به کنسولگری‌های خارجی در شرق و شمال افغانستان در روزهای اخیر روی داده است.

پریروز (۲۳ جدی/دی) سه مهاجم انتحاری به کنسولگری پاکستان در شهر جلال‌آباد در شرق افغانستان حمله کردند و هفت سرباز را کشتند و هفت سرباز دیگر را زخمی کردند.

کنسولگری‌های هند و ایران هم در نزدیک کنسولگری پاکستان در این شهر موقعیت دارند، اما آسیبی به این کنسولگری‌ها نرسیده است.

پیش از آن در ۱۳ جدی مهاجمان انتحاری با ورود به خانه‌ای در نزدیک کنسولگری هند در شهر مزار شریف در شمال افغانستان، این کنسولگری را هدف حمله قرار دادند و بیش از یک شبانه روز با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

در یازدهم جدی مسئولان کنسولگری ایران در شهر غربی هرات اعلام کردند که در پی تخریب دهلیز پیاده‌رو و موانع امنیتی این کنسولگری توسط شهرداری این شهر، خدمات کنسولی خود را متوقف کرده است.

با این حال، آقای مستغنی تاکید کرد که تامین امنیت و مصونیت دیپلمات‌ها و کارمندان نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی خارجی در افغانستان در دستور کار نیروهای امنیتی ملی این کشور قرار دارد.

او همچنین گفت کسانی که در شمال شرق کشور می‌خواهند ویزای جمهوری تاجیکستان را به دست بیاورند، باید به کنسولگری دیگر این کشور درمزار شریف یا سفارت آن کشور در کابل مراجعه کنند.