روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۲۹ جدی

حق نشر عکس AFP Getty Images
Image caption کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز گذشته تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور را اعلام کرد

نمایندگان چهار کشور افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین، در پایان دومین نشست خود برای بحث در مورد نقشه راه روند صلح افغانستان، روز گذشته در کابل از گروه‌های طالبان خواستند با حکومت این کشور گفت‌وگو کنند.

نتایج دومین نشست چهارجانبه برای صلح در افغانستان و اعلام شدن تاریخ انتخابات پارلمانی از سوی کمیسیون انتخابات این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۹ جدی/دی کابل است.

دومین نشست چهارجانبه برای صلح

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که پایان دومین دور نشست گروه هماهنگی چهارجانبه صلح در کابل نشان داد که دامن دراز جنگ به این زودی‌ها از افغانستان برچیده نخواهد شد.

اطلاعات روز به اعلامیه پایانی نشست اشاره کرده و نوشته "گروه هماهنگی چهارجانبه با خطاب کردن گروه طالبان به‌عنوان مخالف سیاسی، مهم‌ترین ویژگی این گروه و اهداف آن را نادیده گرفته و طالبان را از سطح گروه‌های تروریستی به یک جریان سیاسی بالا آورده است."

اطلاعات روز افزوده که زمانی زیادی در برخواهد گرفت تا چهار کشور نخست روی یک طرح به توافق برسند و مرحله اساسی که شروع گفت‌وگو با طالبان است هنوز در جای خود باقی مانده است.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که اگر بازهم سایه تنش‌ها و بی اعتمادی‌های گذشته بر این اجلاس غلبه کند، دیگر امیدی به آینده این نشست باقی نخواهد ماند.

افغانستان به عملکردهای گذشته پاکستان در روند صلح افغانستان اشاره کرده و نوشته که در گذشته چنین برداشت می‌شد که پاکستان با نفوذی که بر گروه طالبان دارد؛ توقع دارد تا از یک موضع بالاتر با افغانستان وارد مذاکره شود. بدون شک موضع گیری‌های زیاده خواهانه روند صلح را پیچیده تر می‌کند و بر روابط دوستانه دو کشور لطمه می‌زند.

اعلام تاریخ انتخابات پارلمانی افغانستان

روز گذشته کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تاریخ انتخابات پارلمانی این کشور را اعلام کرد. این کمیسیون متهم به مدیریت ناسالم انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته افغانستان است.

روزنامه ۸‌صبح نوشته که دیروز محمد یوسف نورستانی، رئیس برحال کمیسیون مستقل انتخابات تاریخ انتخابات آینده ‌پارلمانی را اعلام کرد، اما رئیس اجرایی در شورای وزیران گفت که کمیسیون برحال انتخابات اعتبار ندارد و کمیسیو ن جدید انتخابات باید تاریخ انتخابات آینده پارلمانی را اعلام کند.

۸‌صبح افزوده که به اساس توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی، باید اصلاحات انتخاباتی مشمول اصلاحات نهادها و قوانین پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی صورت بگیرد.

۸‌صبح می‌نویسد که "مگر آقای نورستانی چه کاره است که یک امپراطوری قهار ایجاد کرده و کسی نمی‌تواند جلو ایشان را بگیرد. اگر رهبران حکومت وحدت ملی به توافق‌نامه‌ای که خود امضا کرده‌اند باور دارند، چرا جلو نورستانی را نمی‌گیرند؟"

۸‌صبح افزوده که سران حکومت وحدت ملی اگر به اصلاحات باور دارند، باید هرچه زودتر دست به کار شوند.

روزنامه جامعه باز نیز می‌نویسد که به اساس توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی "نظام انتخاباتی تعدیل می‌شود و اصلاحات ساختاری و تشکیلاتی بر آن اعمال می‌گردد و سرانجام کمیسیونی که از متن چنین روندی به میان می‌آید، مسئول برگزاری انتخابات خواهد بود."

جامعه باز از وضعیت کنونی و خودمختاری کمیسیون انتخابات و تعلل حکومت وحدت ملی در اصلاحات انتخاباتی انتقاد کرده و نوشته "همه‌چیز به سمت بحران و کشمکش می‌رود و می‌تواند ‌تجربه ناکام اصلاحات و قانون‌گرایی و مردم‌سالاری باشد."

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد به نظر می‌رسد که رویارویی و زورآزمایی تازه بر سر برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولایتی، میان ریاست اجرایی و ریاست‌جمهوری آغاز شده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار "ریاست‌جمهوری با حمایت از نهادهای انتخاباتی موجود، می‌خواهد که انتخابات پارلمانی را برگزار کند؛ اما ریاست اجرایی بر اصلاحات بنیادی در نهادهای انتخاباتی و تعویض چهره‌های موجود اصرار دارد."

ماندگار افزوده که در غیر این صورت، ریاست جمهوری و ریاست اجرایی از بسیار قبل، باید جدا از رقابت‌های دوران انتخابات، اصلاحات را به عنوان یک پروسه اساسی و الزامی روی دست می‌گرفتند و "حتی روزها و ماه‌ها قبل، معاشات رئیسان و مدیران کمیسیون‌های خطاکار انتخاباتی را قطع می‌کردند و اگر آن‌ها را به دادگاه نمی‌فرستادند، دست‌کم خانه‌نشین‌شان می‌ساختند."