افغانستان به ارزش ۹۴ میلیون دلار گیاهان دارویی صادر کرد

Image caption یکی از بازارهای اصلی فروش این گیاهان، کوچی مارکیت در مندوی کابل است

وزارت زراعت (کشاورزی) افغانستان اعلام کرد که در سال جاری میزان صادرات گیاهان دارویی از افغانستان به خارج، ۲۵ درصد افزایش یافته و ارزش آن به ۹۴ میلیون دلار رسیده است.

به گفته مقامات افغان مجموع صادرات سالانه این کشور به حدود ۵۰۰ میلیون دلار می‌رسد.

محمد رفیع قاضی‌زاده، رئیس منابع طبیعی وزارت زراعت افغانستان به زمزمه نیازی خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که شیرین بویه، هنگ، زعفران، تخم ریحان و زیره از اقلام مهم گیاهان دارویی افغانستان است که به خارج صادر شده است.

به گفته او بیشتر این گیاهان از ولایت‌های شمالی و شمال‌شرقی مثل بدخشان، تخار، بلخ و سمنگان جمع‌آوری می‌شوند. منبع اصلی درآمد خانواده‌های روستایی در این مناطق از افغانستان است.

به گفته مقاماهای افغان بیشتر گیاهان دارویی به کشور هند صادر شده‌ است. شیرین‌بویه (شیرین بیان) و هنگ (آنغوزه) از اقلام اصلی گیاهان دارویی صادراتی است.

Image caption به گفته آقای قاضی زاده منبع اصلی درآمد خانواده‌های روستایی در مناطق شمالی افغانستان گیاهان طبی است

براساس اعلام دولت افغانستان پس از میوه خشک، میوه تازه و قالی، گیاهان دارویی در رده پنجم اقلام صادراتی افغانستان قرار دارد.

اتاق تجارت و صنایع می‌گوید اگر به فراوری درست گیاهان دارویی توجه جدی صورت گیرد، صادرات آن به بهبود وضعیت اقتصادی کشور کمک بیشتری خواهد کرد.

عبدالحسیب رحیمی، مدیر عامل اتاق تجارت به بی‌بی‌سی گفت که دولت افغانستان سال گذشته شماری از مناطق را به دلیل نگرانی‌های محیط زیستی قرنطین کرده بود و برداشت گیاهان دارویی را منع نموده بود.

وزارت مالیه افغانستان اعلام کرده که اکنون بر صادرات گیاهان دارویی ۲ درصد مالیات وضع کرده و دولت انتظار دارد که با توجه به بازار خوب گیاهان دارویی افغانستان در خارج این کشور، میزان صادرات این اقلام روز به روز افزایش یابد.

از طرف دیگر فعالان محیط زیست در این کشور هشدار می‌دهند که استفاده غیر علمی و کنترل نشده این گیاهان می‌تواند باعث انقراض نسل زیادی از گیاهان دارویی افغانستان شود.

Image caption هنگ یکی از اقلام عمده گیاهان طبی است که به خارج این کشور صادر می‌شود