آمریکا یک میلیارد دلار به بخش ساختمانی افغانستان کمک می‌کند

Image caption ساختمان‌هایی در کابل هستند که نیم‌کاره رها شده‌اند

اتحادیه شرکت‌های ساختمانی افغانستان اعلام کرده که نهادهای کمک کننده آمریکا اعلام کرده که در سال ۲۰۱۶ یک میلیارد دلار را برای بخش ساختمانی افغانستان هزینه خواهند کرد.

نعیم یاسین، رئیس اتحادیه شرکت‌های ساختمانی افغانستان امروز، ۱۱ دلو(بهمن) در یک نشست خبری در کابل گفت که این نهادها تا سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۵ میلیارد دلار در بخش ساختمانی هزینه خواهند کرد.

به گفته او اداره توسعه‌ای بین المللی آمریکا(USAID)، بخش مهندسی ارتش آمریکا، سفارت این کشور در کابل و سایر نهادهای آمریکایی فعال در افغانستان بودجه متذکره را فراهم خواهند کرد.

آقای یاسین گفت که از مجموع این ۵ میلیارد دلار یک میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ در بخش ساختمانی به مصرف خواهد رسید.

او گفت که این بودجه ۵ میلیارد دلاری بیشتر در بخش ساخت واحدهای نظامی، مراکز آموزشی برای نیروهای امنیتی افغانستان و موارد مشابه به مصرف خواهد رسید.

آقای یاسین گفت که با روشن شدن میزان کمک آمریکا به بخش ساختمانی افغانستان، انتظار می‌رود که سال ۲۰۱۶ سال پر از اُمید باشد.

بخش ساختمانی افغانستان در سال ۲۰۱۴ و سال ۲۰۱۵ به دلیل برگزاری انتخابات و مشکلات سیاسی با چالش و رکود مواجه بود که اکنون رئیس اتحادیه شرکتهای ساختمانی امیدوار است که این بخش بعد از این رکود دوباره رونق گیرد.

قبل از این نیز اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان، آیسا، اعلام کرده بود که سرمایه گذاری از سال ۲۰۱۱ تاکنون سیر نزولی داشته و در سال جاری نیز ۳۰ درصد کاهش یافته به گفته این نهاد بیشترین کاهش در بخش ساختمان است که در سال ۲۰۱۴ حدود ۲۰۰ میلیون بود و در سال۲۰۱۵ به ۸۳ میلیون دلار کاهش یافته که ۵۸ کاهش را نشان می‌دهد.

به گفته مسئولین عدم ثبات سیاسی و اقتصادی و ابهام اوضاع اقتصادی و سیاسی در افغانستان باعث شده که میزان سرمایه‌گذاران رو به کاهش باشند.