روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۲ دلو

حق نشر عکس

فرمانده کل نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان می‌گوید اگر در ماه‌های باقی مانده از سال جاری خورشیدی، کاری در زمینه صلح افغانستان نشود، سال ۲۰۱۶ میلادی هم مانند سال ۲۰۱۵ خونین خواهد بود.

اظهارات مقامات آمریکایی در مورد جنگ افغانستان، گزارش تازه "سیگار" در مورد مناطق زیر کنترل دولت افغانستان و افتتاح صندوق حمایت از قربانیان خشونت علیه زنان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۲ دلو/بهمن کابل است.

اظهارات مقامات آمریکایی در مورد جنگ افغانستان

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که جنگ در افغانستان جنگ تحمیل شده از سوی بیگانگان است و نیروهای امنیتی افغان در این جنگ شجاعانه درگیر هستند.

آرمان ملی نوشته "هویداست که پاکستان و سعودی و برخی از کشورهای دیگر از جنگ طالبان حمایت می کنند."

آرمان ملی افزوده، مقامات آمریکایی گفته‌اند که جنگ در افغانستان به شدت ادامه خواهد یافت و این نشان می‌دهد که مردم افغانستان هنوز به حضور نیروهای غربی و از جمله ایالات متحده آمریکا نیازمند است.

آرمان ملی می‌نویسد که "افغانستان هنوز توانایی آن را پیدا نکرده است که بتواند جنگی به این گستردگی را تمویل کند و اسلحه آن را فراهم کند و به سربازان خویش حقوق بپردازد."

نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی بر تقویت نیروهای امنیتی افغان تاکید می‌کند.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که اگر پانزده سال گذشته بررسی شود، افغانستان از لحاظ امنیتی همه ساله وضعیت بدتری را تجربه کرده است.

افغانستان به هشدارها در مورد بدتر شدن وضعیت امنیتی در افغانستان اشاره کرده و نوشته مقامات حکومتی بجای این که نسبت به آینده برای مردم هشدار بدهند، باید متوجه مسئولیت‌های اساسی خود باشند و تدابیر مثبت و موثری در مقابله با تهدیدات احتمالی اتخاذ کنند.

مناطق زیر کنترل دولت افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که اداره بازرسی آمریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار در آخرین گزارش خود آورده است که ۳۰ درصد خاک افغانستان زیر کنترل طالبان قرار دارد.

اطلاعات روز نوشته که اگرچه دولت این گزارش را رد کرده اما در صورتی که کل کشور مورد ارزیابی قرار بگیرد گراف حضور طالبان بیش از آن‌چه "سیگار" می‌گوید، هست.

اطلاعات روز افزوده که کنترل ۳۰ درصد خاک کشور توسط طالبان از نظر امنیتی در نظر گرفته شده است. اما کم‌تر به تبعات غیرامنیتی و حضور طالبان در این مناطق پرداخته شده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، وضعیت موجود ایده آل مقامات حکومت وحدت ملی است زیرا مردم تا هنوز شاهد اقدامات مشخص حکومت برای مهار این ناامنی‌ها نبوده و ساده‌ترین و در دست‌رس‌ترین چیزی که حکومت به آن پناه می‌برد، رد گزارش و خشنودی از اوضاع است.

افتتاح صندوق حمایت از قربانیان خشوت علیه زنان

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که صندوق وجهی حمایت از قربانیان خشونت علیه زنان، دیروز از سوی وزارت امور زنان ساخته شد.

جامعه باز نوشته که ‌اگر قرار باشد برای رفع هر‌ مشکلی به ساختن صندوق پناه برده شود، ده‌ها صندوق دیگر نیز نیاز است؛ صندوق حمایت از بیکاران، صندوق حمایت از کودکان آسیب‌دیده، صندوق حمایت از زنان بی‌سرپرست، صندوق حمایت از سربازان زخمی‌شده در جنگ و مانند آن. اما این راه حل نیست.

نویسنده سرمقاله روزنامه جامعه باز تاکید می‌کند که به جای همیشه نیازمند نگه داشتن زنان، باید حقوق آنها را به معنای واقعی رعایت کرد و "این حق از راه دادن فرصت‌های برابر و حتی بیشتر برای کار و برخورداری از امکانات اقتصادی کلان‌تر و جدی‌تر ممکن است، نه از راه بخشش چند‌هزار افغانی."