ادامه درگیری میان نیروهای امنیتی افغانستان و مخالفان در ولایت بغلان

حق نشر عکس f
Image caption ولایت بغلان در یک سال گذشته شاهد نا آرامی‌های زیادی بوده‌است

مقام‌های محلی ولایت بغلان در شمال افغانستان اعلام‌ کردند که درگیری میان نیروهای مخالف دولت و نیروهای امنیتی افغانستان بعد از گذشت هشت روز همچنان ادامه دارد.

به گفته عبدالستار بارز، والی ولایت بغلان بعد از هشت روز عملیات نظامی به دلیل کوهستانی و مه‌آلود بودن محل درگیری، نیروهای امنیتی افغان پیشروی لازم را نداشته‌اند.

او گفت که نیروهای امنیتی برای پاکسازی مناطق تحت کنترل نیروهای مخالف در حال آمادگی بسر می‌برند و تا چند ساعت دیگر به منطقه‌ای دند شهاب‌الدین خواهند رسید که "نیروهای دشمن" در آنجا حضور دارند.

گزارش‌ها حاکی است که مخالفان دولت افغانستان پایه‌های برق را در این منطقه منهدم کرده‌اند.

به گفته مقام‌های محلی عملیات برای پاکسازی منطقه دند غوری ولایت بغلان از مخالفین؛ ششم دلو (بهمن) به دستور رئیس جمهوری افغانستان آغاز شد.

با ادامه درگیری مقام‌های محلی اعلام کردند که انفجار و منهدم کردن یکی از پایه‌های برق وارداتی از ازبکستان توسط مخالفان در منطقه دند شهاب الدین، سبب قطع برق وارداتی از ازبکستان به کابل شد.

صفدر محسنی، رئیس شورای ولایتی ولایت بغلان نیز به بی‌بی‌سی گفت که عملیات پاکسازی نیروهای امنیتی در منطقه دند غوری از یک هفته تاکنون ادامه دارد و نیروهای امنیتی افغانستان جستجوی خانه به خانه را آغاز کرده‌اند.

Image caption براساس اعلام شرکت برشنا انهدام این پایه باعث قطع برق کابل شده است

وی گفت که شدت عملیات نظامیان افغان در منطقه دند غوری باعث شده که نیروهای مخالف برای کاهش میزان فشار نیروهای امنیتی افغانستان درگیری را در مناطق دیگر بکشانند و از ولایت قندوز نیز نیروی کمکی بخواهند.

به گفته او دیشب نیروهای مخالف به یک ایستگاه برق در داخل شهر پلخمری مرکز این ولایت حمله کردند که حمله آنان توسط نیروهای امنیتی افغانستان دفع شد.

به گفته آقای محسنی اکنون نیروهای مخالف در مسیر راه قندوز بغلان حضور ندارند و راه قندوز به شهر پلخمری مرکز این ولایت باز است.

او از نیروهای امنیتی افغانستان خواست که عملیات نظامی را تا پاکسازی این منطقه از نیروهای مخالف دولت ادامه دهند و هشدار داد که غفلت در این زمینه می‌تواند بغلان را به یک تهدید بزرگ امنیتی برای شمال افغانستان مبدل کند.

آقای محسنی افزود که اکنون حدود ۳ الی ۴ هزار نیروی امنیتی در محل حضور دارند که پاکسازی این محل توسط این نیروها کار دشوار نخواهد بود.

حدود ۴ ماه پیش "به خاطر تامین امنیت در دند غوری میان مردم محل و دولت، تفاهم نامه‌ای آتش بس" در این منطقه امضا شده بود.

امضای این تفاهم‌نامه با واکنش‌های شدید مواجه شد و به تازگی مقام‌های محلی بغلان از نقض این تفاهم‌نامه امنیتی از جانب مردم محل ابراز نگرانی کرده و آن را ملغا اعلام کردند.